Almanya Vizesi

Almanya vizesi Almanya’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken izin belgesidir. Almanya’yı eğitim, çalışma, yatırım veya turistik olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin, ülkede kalmak istedikleri süre için gerekli olan vizeyi alması gerekir. Almanya’da kalmaları gereken süreye göre kişilere uzun ve kısa vize verilebilir. Almanya’ya gitmek için gerekenler neler merak edenler için, öncelikle kişilerin vize almak için başvuruda bulunması ve gerekli evrakları tamamlayarak, yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’yı ziyaret edecek olan, ülkemizdeki pasaport sahibi kişiler için sürecin yönetilmesi farklıdır. Almanya yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 güne kadar olacak seyahatlerde vize alma zorunluluğu yoktur. Almanya yeşil pasaport vize veya diğer pasaportlar için yani işlem yapmanıza gerek yoktur. Borda pasaport sahibi vatandaşların ise vize alması zorunludur. Standart bordo pasaporta sahip olan vatandaşların Almanya vize işlemleri yaparak vize başvuru sürecini tamamlaması ve vizesini alması gerekir.

Almanya Schengen Vizesi

Almanya schengen vizesi aynı zamanda Almanya ziyaretlerinizde almanız gereken vize türüdür. Almanya Schengen ülkesi olduğu için ve kendi aralarında böyle bir anlaşma olduğu için Schengen vizesi geçerlidir. Almanya ziyaretlerinizde Schengen vizesine başvurur ve sonrasında aldığınız vize ile Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilirsiniz.

Almanya Ulusal Vizesi Nedir?

Almanya ulusal vizesi Almanya seyahatlerinde uzun süre kalacak olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Genel olarak en az 90 gün en fazla 1 yıl kalacak olan kişilerin başvurması gereken bir vizedir. Ulusal vize başvurusu yapacak olan vatandaşların yasal olarak Almanya’ya giriş yaptıktan sonra oturma iznine başvurması gerekir. Ulusal vize başvurusu daha çok çalışma amacıyla ülkeye gitmek isteyenlerin başvurduğu ve almak istediği bir vize de diyebiliriz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vize işlemleri için gerekli evraklar neler ve hangi evrakların eksiksiz olarak başvuru merkezlerine teslim edilmesi gerekir bilgi vereceğiz. Almanya’ya başvuracak olan vatandaşların tamamlaması gereken belgeler:

 • Vize talep dilekçesi
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik resim
 • Seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Mali durumun gösterildiği maaş bordrosu, tapu, ruhsat ve aktif olarak kullanılan banka hesabının son 3 aylık dökümü
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Çalıştığınız kurumdan aldığınız belgeler
 • İşverenler için imza sirküleri, vergi levhası gibi belgeler
 • Seyahat belgeleri ve seyahat sırasında kalınacak olan yere ait belgeler
 • Vizenin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi kanıtladığınız belgeler

Almanya vize şartları ve istenen belgeler arasında, alınacak olan vize türüne göre değişiklik olabilir. Bu sebeple alacağınız vize türüne göre, tamamlamanız gereken belgeleri sorgulamanız sizin için faydalı olacaktır.

Almanya Vize Türleri

Almanya’yı ziyaret edecek olan vatandaşların, oraya gidiş amaçlarına göre vize türleri de değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kişilerin ziyaret amaçlarına göre vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Almanya turist vizesi
 • Almanya ticari vizesi
 • Almanya aile ziyareti vizesi
 • Almanya transit vizesi
 • Almanya aile birleşimi vizesi
 • Almanya erasmus vizesi
 • Almanya yatırımcı vizesi
 • Almanya çalışma vizesi
 • Almanya şoför vizesi

 vize türleri arasında ayrıca süresine göre kısa süreli c tipi vize ve uzun süreli olarak d tipi vizesi vardır. Çalışmak ve uzun süre kalmak isteyen vatandaşların d tipi vize başvurusunda bulunması gerekir.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi Almanya’da çalışmak ve çalışma izni almak isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Ülkeye çalışma maksadıyla gitmek isteyen vatandaşların standart vize evraklarının yanı sıra ekstra istenen belge ve evrakları da tamamlaması gerekir. Almanya çalışma vizesi şartları ve istenen belgeler arasında aşağıdaki evraklar yer alır:

 • Firmada yer alacağı görevi gösteren belge ve evraklar ile Almanya’da geçirecekleri süre boyunca masrafları için firmadan teminat yazısı
 • Şoför vizesi alacaklar için ise; uluslararası sürücü belgesi, sürücü belgesi, Ticaret ve Sanayi Odasından alınan sicil kaydı, C2 belgesi, çalışacağı nakliye firmasının yazdığı teminat yazısı
 • Yatırımcılar için ise; yeterlilik belgeleri, yapılan işe dair güncel iş sözleşmesi, kurulacak olan işe dair belgeler

Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapacak olan vatandaşların öncelikle hangi vize türünde başvuru yapacağını belirlemesi ve buna göre talep edilen belgeleri tamamlaması gerekir. Bu vize için yetkili kurumlar, konsolosluk ve büyükelçiliktir. Ayrıca bu kurumlar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri vardır. Bu kurumlar aracılığıyla da başvuru sürecinizi yönetebilirsiniz. Başvuru için öncelikle randevu oluşturulması gerekir. Randevu tarihinde de istenen belge ve evrakların teslim edilmesi gerekir. Sonrasında ise başvurunun onaylanması ile yetkili olan konsolosluklar ve büyükelçiliklerin başvuru sonucunun beklenmesi gerekecektir.

Başvuru sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaması ve başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması için belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Vize başvurusu Almanya gibi ülkelere yapıldığında sürecin çok daha zorlu ve aynı zamanda da dikkat gerektirdiğini ifade etmemiz gerekir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize randevu işlemlerini yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri doğal olarak vizenin kaç günde çıkacağıdır. Seyahatlerini buna göre planlayan vatandaşlar için doğru zaman çok önemlidir. Vizenin olumlu veya olumsuz sonuçlanması 8-15 gün sürecektir. Ancak dönemsel aksaklıklar veya belgelerdeki sorunlar dolayısı ile sizler başvurunuzu en az 1 ay öncesinde yapabilirsiniz. Buna göre başvuru tarihi, seyahatten en az 1 ay en fazla ise 3 ay öncesinde yapılmalıdır. Böylece başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Almanya için vize vermekle yetkili olan kurum, Almanya konsolosluğu ve büyükelçiliğidir. Başvuru için vize başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine de başvurabilirsiniz ancak en nihayetinde vize başvurunuzu olumlu veya olumsuz sonuçlandıracak olan yetkili kurumlardır. Diğer merkezler üzerinde başvuru sürecinizi tamamladığınızda gerekli belgelerin tamamlanması noktasında sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için danışmanlık hizmeti veren kurumlarla da görüşme sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Almanya vize ücreti için başvuracağınız vize türüne ve diğer etmenlere göre değişiklik gösterir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için yetkili kurumların resmi web sitelerini inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizleri İnstagram‘ dan takip edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların pasaportunun son 10 yılda alınmış olması ve seyahatin bitiminden sonra da en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir.

Schengen vizesi alarak aynı zamanda Schengen ülkeleri arasında seyahat planlayanların ilk gideceklerin ilk gidecekleri ülke vizesine başvurması gerekir. Örneğin; Almanya’dan Fransa’ya geçecekseniz, Almanya Schengen vizesine sahip olmanız gerekir.

Almanya ulusal vize başvurusu için şahsen başvuruda bulunmak için Almanya elçiliğinden veya konsolosluğundan randevu almanız gerekir.

Almanya ulusal vizesi ile Schengen ülkeleri arasında yer alan ülkeleri, vizenizin süresini aşmayacak şekilde ziyaret edebilirsiniz.