Amerika Vizesi

Amerika vizesi ülkemizden en çok başvuru alan vizelerden biridir. Birçok Türk vatandaşı turizm, çalışma ve eğitim amacıyla Amerika vizesi için başvuruda bulunmaktadır. Amerika vizesinin alınması için diğer ülkelerde olduğu gibi istenen belgelerin tamamlanması ve gerekli kurumlara başvurulması gerekir. Bu süreçte sizlere destek olmak için hizmet veren vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri de vardır. Bunların yanı sıra nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ve vize başvurusunda nasıl sorun yaşamayacağınıza dair bilgi verecek danışmanlık hizmetleri vardır.

Amerika Vize İstiyor Mu?

ABD vize istiyor mu sorusunun cevabı aslında herkesçe biliniyordur. Amerika’yı ziyaret edecek olan Türk vatandaşları kesinlikle vize almak zorundadır. Amerika’nın diğer ülkelerden en önemli farkı, hangi pasaporta sahip olursanız olun vize almanız zorunludur. Normal koşullarda bilindiği gibi siyah, yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşların genel olarak 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize muafiyeti vardır. Ancak Amerikan vizesi için böyle bir durum söz konusu değildir.

Amerika vize işlemleri ülkeye giriş yapmak isteyen vatandaşların, ülkede ne kadar süre kalacağına göre gruplara ayrılır. 6 aya kadar olan vize başvuruları için kişilerin Amerika göçmen olmayan vize başvurusuna, daha uzun süreli vize için ise Amerika göçmen vize başvurusu yapması gerekir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya vize almak isteyen bireylerin istenen belgeleri tamamlaması ve gerekli kurumlara başvurması gerekir. Amerika konsolosluğu vize başvurularını kabul eden kurumdur. Kişilerin bu kurumdan randevu alması ve sonrasında da kurumun istediği belgeleri teslim etmesi gerekir. Amerika vizesi çok kolay alınabilen bir vize değildir. Kişilerin başvuracağı vize türüne göre pek çok şart sunulur. Amerika vize şartları sağlandığı ve gerekli belgeler eksiksiz şekilde teslim edildiği zaman vize başvurusu onaylanacaktır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli evraklar konusu, uzun süreli ve kısa süreli vizeler olmak üzere iki şekilde incelenmelidir. Buna göre Amerika vizesi için gerekli belgeler:

Amerika Göçmen Olmayan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kısa süreli Amerika vizesine başvuracak olanların Amerika göçmen olmayan vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Bu vize türü için talep edilen belgeler ise şöyledir:

 • DS-160 başvuru formu
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biometrik resim
 • Amerika göçmen olmayan vize talep dilekçesi (ziyaret amacının bu dilekçede net bir şekilde belirtilmesi gerekir)
 • Banka hesap cüzdanı ve son 3 aylık hesap hareket dökümü
 • Çalışanlar için mesleki durumunuzu kanıtlayan belgeler
 • Amerika seyahatinizde kullanacağınız otel ve ulaşım durumlarının dökümleri

Amerika Göçmen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerika’ya uzun süreli olarak gitmek isteyen kişiler, Amerika göçmen vizesine başvurmalıdır. Amerika göçmen vizesi için gerekli belgeler şöyledir:

 • Vize başvurusu sırasında 8 ay daha geçerliliği olan pasaportun fotokopisi
 • DS-260 göçmen vize elektronik başvuru formu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evliler için evlilik cüzdanı
 • Askerlik belgesi
 • 19 yaşından büyükler için adli sicil kaydı

Teslim edilen tüm belgelerin mutlaka İngilizce ve Türkçe olması gerekir. Teslim öncesinde tercüme edilmesi gerekir.

Amerika Vize Türleri

Amerika vize türleri arasında sayılabilecek 185 farklı tür bulunur. Kişilerin Amerika ziyaret amaçlarına göre farklı türlere sahip birçok vize türü vardır. Bunlar:

 • Amerika turist vizesi
 • Diplomatik ve resmi vize
 • Transit vize
 • Öğrenci ve değişim programı vizesi
 • Geçici çalışma vizesi
 • Amerika yatırımcı vizesi

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika çalışma vizesi konusu oldukça karmaşık diyebiliriz. Çünkü çalışma vizeleri kendi içinde çok fazla türe sahiptir. Öncelikle çalışma vizesinin ne olduğunu açıklayarak başlamalıyız. Çalışma vizesi, Amerika’da çalışmak ve oturma izni almak isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Sıklıkla ticaret ve yatırım vizesi ile karıştırılsa da çalışma vizesi farklıdır. Çalışma vizesine başvuran ve almaya hak kazanan kişiler, ABD’de yaşamaya ve çalışmaya hak kazanır. Öncelikle çalışma vizesine başvuran kişilerin E1-E2 vizesine başvurması gerekir. Çalışma vizesi için ayrıca sizlerden istenen ekstra belgeler vardır. Bunlar:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Varsa eski pasaportlar
 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Güncel olan 2 adet biometrik resim
 • Şahsi vize talep dilekçesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • DS-160 vize başvuru formu
 • Amerika’da çalışacağınız şirketlerden davetiye mektubu

Çalışma vizesi için sizlerden ekstra olarak talep edilen belgeleri de tamamlayıp, yetkili kurumlara teslim etmeniz gerekir. Sonrasında başvuru sonucunuza göre, Amerika’ya gidebilir ve bu ülkede çalışma hakkı kazanabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika vize başvurusu için konsolosluklar tercih edilir. Bunun yanı sıra vize başvuru merkezleri ve yetkilendirilmiş olan seyahat acenteleri de başvuruda kullanılır. Başvuru sürecinin başarılı geçirilmesi, vize başvurunuzun kabul edilmesinde önemli bir etkendir. Bu süreçte alacağınız danışmanlık desteği sizlere fayda sağlayacaktır. Çok daha hızlı ve aynı zamanda etkili bir başvuru süreci geçirmenizi ve dolayısıyla da vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlayacaktır.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vize son durum nedir ve kaç günde çıkar konusu önemlidir. Vizenin kaç günde çıkacağına göre kişilerin başvuru zamanını belirlemesi gerekir. Vize başvuru sonucu, başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Değişim ve öğrenci vizelerinin başvurusu sürecinin sonuçlanması 11 iş günüdür. Aile, turistik ve arkadaş ziyaret için vizeye başvuran kişilerin sonuçlanma süresi de 14 iş günüdür. Göçmen olmayan vize türlerinde başvuru süreci de genel olarak 10 iş günüdür. Göçmen vize başvurusu sonuçları, biraz daha uzun sürebilmektedir.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

ABD konsolosluğu Amerika vizesi alabildiğiniz kurumdur. Başvuru için vize başvuru merkezlerinden ve seyahat acentelerinden destek alabilirsiniz. Bu kurumlar, başvuru sürecinde sizlere yardımcı olacaktır. Ancak başvurunuzun sonucuna karar verecek olan yani vizenizi alacağınız kurum konsolosluklardır. Türkiye’de yer alan Amerika konsoloslukları, başvurularınızı kabul eder ve başvuru sonuçlarını değerlendirerek, sizlere bilgi verir.

Amerika Vize Ücreti

Amerika vize ücreti yine vize türüne göre değişiklik gösterir. Amerika vizeleri çok farklı türlere sahiptir ve bu yüzden bunları genellemek oldukça güçtür. Çalışma ve yatırım vizeleri için biraz daha yüksek ücretli olabilir. Öğrenci ve değişim vizeleri ise nispeten daha uygundur. Bu konuda bilgi almak için konsolosluğun resmi web sitesini ziyaret etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Amerika turist vizesine başvuracak olan kişilerden davetiye talep edilmemektedir. Ancak vize başvurusu sırasında, Amerika’da yaşayan bir akrabanızdan veya tanıdığınızda gelecek olan davetiye, sizleri başvuru esnasında fayda sağlayacaktır.

Amerika vizesi için randevu alacak olan kişilerin öncelikle vize başvuru formunu doldurması gerekir. Randevu gününden en az 3 gün öncesinde formun doldurulması, ücretin ödenmesi ve Amerika konsolosluğunun resmî web sitesinden randevu alınabilir.

Vize randevunuzu istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bunun için randevu alırken oluşturduğunuz hesabı kullanabilir veya da konsoloslukla iletişime geçerek randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Acil Amerika vize randevusu, acil durumlarda alınan randevulardır. Genel olarak olağanüstü durumlarda başvurulan ve gerekli gerekçelerin sunulması ile kabul edilen randevudur.