Virüs çıktığından itibaren AB Türk vatandaşlarına tursitik vizeyi durdurdu. Yalnızca Zorunlu durumlar ve çalışma vizesi veriyor. D vize tipi dışında randevular durduruldu.  AB ülkelerin çoğu, aynı uygulamayı yapıyor. Bu uygulamanın ne zaman biteceği  belli değil ve Türkiye’ye gelip sonrasında geri Almanya’ya dönenlerde 501 covid19 virüsü teşhisi konulması seyahat işlemlerini fazla zorlaştırdı.

AB ülkeleri Türk vatandaşlarına Schengen turist vizesi ve ziyaretçi vizesini tümüyle durdurdu. Şuanda başvuru randevu dahi verilmiyor. Son 15 günde diğer ülkelerden Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en fazla Covid-19 vaka sayısı ise Türkiye’den oldu.

Covid-19 virüsü Türkiye’den Almanya’ya gelenlerin ise 501’inde virüs testi pozitif sonuçlandı. 3. sırada i 260 pozitif Covid-19 ile Hırvatistan’dan dönenler yer aldı.

SEYAHAT YASAKLARI 31 AĞUSTOS’TA BİTMEYECEK
Maalesef Alman hükümetinin 01.07.2020 ve Avrupa Birliği Konseyi’nin 30.06.2020 tarihli kararları bir daha güncellendi, 31 Ağustos’ta biteceği belirtilen seyahat yasağı bu kararlarda yer almıyor bu karar süresiz devam edecek . Bu kararların ne zaman kalkacağı da henüz belli değil.

26 Ağustos’ta yeni bir konsey toplantısı yapılacak ve riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağ değerlendirmesi yapılacak.

Schengen Vizesi başvurusunda bulunan vatandaşların konsolosluk hizmetleri hakkında bilgi almak için kendi konsolosluklarının internet sitesini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir