Belçika Vizesi

Belçika vizesi ülkeyi turizm, eğitim ve en önemlisi de çalışma amacı ile ziyaret etmek isteyenlerin aldığı izin belgesidir. Kısa süreli veya uzun süreli olarak farklı vize türleri vardır. Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan ve her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Belçika’ya, Türk vatandaşları da birçok sebeple ziyarette bulunur. Bu yüzden de Belçika vize istiyor mu gibi sorular sıklıkla sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir.

Belçika Schengen Vizesi

Belçika schengen vizesi kapsamında ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu yüzden ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesine başvurması gerekir. Bilindiği gibi Schengen vizesi alan vatandaşlar, ayrıca aynı vize ile ziyaret edilebilen diğer ülkeleri de gezebilirsiniz. Yeşil, siyah ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almak zorunda değildir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Belçika vize işlemleri kesiksiz ve doğru şekilde tamamlandığında vize alınması mümkün olacaktır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi nasıl alınır ve süreç tam olarak nasıl yürütülür konusu çok önemlidir. Avrupa ülkeleri arasında önemli bir yere sahip olan ve Schengen vizesi ile ziyaret edilen Belçika vize sürecinde dikkat edilmesi gerekir. Kişilerin öncelikle Belçika konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmesi ve randevu alması gerekir. Kısa süreli vize başvurularında direkt olarak konsolosluğa veya da büyükelçiliğe başvurulamamaktadır. Uzun süreli vize başvurularında ise yalnızca konsolosluğa ve büyükelçiliğe başvurulabilmektedir.

Diplomatik temsilcilikler üzerinde randevu alındıktan sonra kişilerden talep edilen evraklar ve belgeler tamamlanmakta ve süreç başlatılmaktadır. Tabi kişilerin bu süreçte Belçika için vize şartları neler onları da bilmesi gerekir. Turistik ve aile ziyareti gibi vizelerde çok zorlu şartlar olmasa da özellikle çalışma vizelerinde birçok şart ve kuralla karşılaşmak mümkündür. Gerekli şartları tamamladığınızda ise yapmanız gereken sizlerden istenen belge ve evrakları yetkili kurumlara teslim etmektir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika vizesi için gerekli evraklar son derece önemli ve mutlaka dikkat gerektiren bir konudur. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, eğer vize başvurularının kabul edilmesini istiyorsa, mutlaka bu belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalıdır. Belçika vize evrakları şöyledir;

 • Yeterli süresi ve boş sayfası olan pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Konaklama belgeleri
 • Seyahat belgeleri
 • Seyahatin bitiminde Türkiye’ye dönüleceğini kanıtlayan belgeler
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biometrik resim
 • Dil tercih formu
 • Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı)
 • Nüfus Müdürlüklerinden alınan aile dökümü
 • Aktif olarak kullanılan banka hesabının, 3 aylık dökümü
 • Başvuru sahibinin maddi durumu gösteren diğer belgeler
 • Çalışanlar için; şirketten alınan imza sirküleri, işe giriş bildirgesi, ticaret sicil gazetesi, hizmet dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu
 • Emekliler için; emeklilik belgesi
 • İşsizler için gelir gösteren herhangi bir belge
 • Arkadaş ve aile ziyaretinde bulunacak olan kişiler için; davetiye mektubu
 • Ticari vize alacaklar için; ticaret odası kaydı, imza sirküleri, referans şirketten alınan davetiye, şirketin yeterliliğini gösteren belgeler

Belçika Vize Türleri

Belçika vize türleri arasında en çok öne çıkan ayrım uzun süreli ve kısa süreli olan vizelerdir. Bu yüzden de vize türlerinden bahsedilirken ayrı ayrı değinilmesi gerekir.

Kısa süreli vize türler;

 • Belçika turist vizesi
 • Belçika Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi
 • Belçika Ticari Vizesi
 • Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi
 • Belçika Tır Şoförü Vizesi
 • Belçika’da Evlenme Vizesi
 • Belçika Birlikte Yaşama Vizesi

Uzun süreli vize türleri;

 • Belçika aile birleşimi
 • Belçika Çalışma Vizesi
 • AU Pair
 • Belçika Staj ve Öğrenci Vizesi
 • Belçika Single Permit

Belçika Çalışma Vizesi

Belçika çalışma vizesi ülkeyi çalışma maksadı ile ziyaret etmek isteyen ve 90 günden uzun süte kalacak olan kişilerin başvurduğu vize türüdür. Her ülke gibi Belçika’da her yıl binlerce göçmeni çalışması amacıyla kabul etmektedir. Çalışma izni veya vizesi almak isteyen vatandaşların, aynı şekilde talep edilen belgeleri toplaması ve uzun süreli vize başvurusu olduğu için Belçika konsolosluğuna veya büyükelçiliğine teslim etmesi gerekir. Yetkili kurumlar isterlerse ekstra belge talep edebilir veya da mülakata çağırabilir. Belçika çalışma vizesi alabilmeniz için ayrıca ülkede yer alan bir şirketten davetiye mektubu almanız gerekir.

Belçika Vize Başvurusu

Belçika vize başvurusu için vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekir. Vize başvuru merkezleri kanalı ile randevu alınır ve gerekli belgeler hazırlanır. Sizlere vize alma sürecinde çok destek sağlayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca tamamlamanız gereken belge ve evraklar hakkında sizlere bilgi vereceklerdir. Vize başvuru süreci standart schengen vizesi için gereken işlemleri kapsar. Sizlerden talep edilen belge ve evrakları eksiksiz olarak tamamladığınızda herhangi bir sorun çıkmayacak ve vizeniz onaylanacaktır.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi kaç günde çıkar konusu, vizeye ne zaman başvurulması gerektiğini belirlediği için önemlidir. Genel olarak Belçika vize başvuru sonuçları, 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun ve büyükelçiliğin yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir veya da kısalabilir. Bu yüzden garantili olması için sizler en az 30 gün öncesinde vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika konsolosluğu ve büyükelçiliği, vize başvurunuzu değerlendirecek ve nihai sonucu verecek olan yetkili kurumlardır. Başvuru işlemleriniz için vize başvuru merkezlerinden destek alabilirsiniz. Sizleri, süreç boyunca yönlendirebilecek ve gerekli işlemler konusunda yardım edeceklerdir. Belçika vize randevu için de aynı şekilde merkezlerden destek alınır. Kısacası konsolosluklar ve büyükelçilikler, vizenizi verecek olan kurumlardır.

Belçika Vize Ücreti

Belçika vize ücreti başvuracağınız Belçika vize türlerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca öğrenci ve 18 yaşından küçük olan kişiler için de ücretler değişir. Ücretler hakkında bilgi almak ve başvuru sürecini yönetebilmek için danışmanlık desteği veya vize başvuru merkezleri ile görüşme yapabilirsiniz. Ayrıca Belçika konsolosluğunun ve büyükelçiliğinin resmî web sitesine de bakabilirsiniz

Belçika vize randevusu almak isteyen vatandaşlar, bunun için vize başvuru merkezine başvurmak zorundadır. Vize başvurusu sırasında kişilerin parmak izni ibrazı gerekli olduğu için mutlaka direkt olarak kişilerin kendilerinin başvurması gerekir. Randevunuzu aldıktan sonra, sizlerden talep edilen belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Belçika’ya öğrenci olarak gidecek olan kişilerin vize başvuruları sırasında mutlaka sponsor evraklarının da teslim edilmesi gerekiyor. Sponsor evrakları, genellikle öğrencilerin anne ve babaları tarafından doldurulan belgelerdir. Öğrenci olunmasa da 18 yaşından küçük kişilerin seyahat edebilmesi için ailesinden alınan noter onaylı muvafakatname belgesi de olmalıdır.

Vize başvurunuz sırasında şüphe oluşturabilecek şekilde belgelerinizi teslim ederseniz ve ortada şüpheli bir durum söz konusu olursa, Belçika konsolosluğu bu durumda sizlerden ekstra evrak talep edebilir.

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları90 güne kadar olan seyahatleri için vize almak zorunda değildir. 180 gün içinde yapacakları 90 güne kadar olan seyahatleri için vize serbestliği vardır.