Bulgaristan Vize Başvuruları başvuruları başladı mı?

Türkiye’de bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları durdurulan Bulgaristan vizesi başvurularına 7 Eylül 2020 tarihinden itibaren kabul etmeye başladı.

Bulgaristan Seyahat Yasağı ile ilgili haberler
Bulgaristan Seyahat Yasağı

Bulgaristan seyahat Yasağı;

Covid-19 tedbirleri kapsamında Bulgaristan, hızlı bir şekilde aldığı kararla 10 Mart’tan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize vermeyi durdurdu ve aynı şekilde Bulgaristan’a seyahat etmelerini yasakladı. Seyahat yasağı yaklaşık altı aylık sürenin ardından kaldırıldı. Böylelikle iki ülke arasındaki turistik, ticari, ve kültürel ilişkilerin en kısa zamanda eskisi gibi olacağının sinyallerini verdi.

Covid-19 virüsü nedeni ile vize ve seyahatleri askıya alan Bulgaristan hükumeti, aldığı yeni bir kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sınırlarını açtı. Vize vermeye başladı. Türkiye (SHGM)  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden açıklama geldi; Bulgaristan, Türkiye’yi seyahat yasağından muaf ülkeler içine eklediği duyuruldu. Dışişleri Bakan yardımcısının yaptığı açıklamaya göre Bulgaristan, 1 Eylülden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat yasaklarını kaldırdığını duyurdu.

Sosyal medyada yapılan açıklama şöyle “Bulgaristan, 1 Eylülden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat yasağını kaldırdı ve ülkemizi risksiz ülkeler grubuna dahil etti. Objektif değerlendirmelere dayalı bu kararından dolayı  Bulgaristan’a teşekkür ediyor, işbirliğimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Bulgaristan seyahati için PCR-Covid19 testi gerekli mi?

SHGM’nin açıklamasına göre; Türk Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’a seyahatlerinde gümrük memuruna PCR testi göstermelerine gerek yok. Ülkeye girdikten sonra karantina şartıda uygulanmayacağı duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir