Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi Afrika’nın Doğusunda yer alan Etiyopya’yı gezmek isteyen kişilerin alması gereken izin belgesidir. Tatil veya da çalışma amacı fark etmeksizin, Etiyopya’yı ziyaret edecek olan vatandaşların mutlaka vize alması gerekir. Etiyopya vize istiyor mu sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen önemli bir konudur. Vize isteyip istemediğini merak edenler için, Etiyopya hangi amaçla ziyaret edilirse edilsin vize alınması gerekir.

Etiyopya Kapı Vizesi

Etiyopya kapı vizesi çok popüler olan bir uygulamadır. Afrika’nın birçok ülkesinde kapıda vize uygulaması vardır. Sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlar ve kapıda görevli memura teslim edebilirsiniz. Bunlar belgelerinizi incelediğinde, sizlere olumlu veya da olumsuz olarak geri dönüş yapabilir. Bu sistemin hem artıları hem de eksileri vardır. Öncelikle başvuru sürecini kolaylaştırması yönünden avantajlıdır. Ancak aynı zamanda da reddedilme riskleri vardır. Tüm bunların ötesinde ne yazık ki Etiyopya’nın başkenti AddisAbaba’da Türk elçiliği olmadığından, kapıda vize uygulaması yoktur.

Etiyopya vize işlemleri için direkt olarak vize başvuru sistemini tercih edebilirsiniz. Her iki yöntemde de önemli olan talep edilen belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesidir.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vizesi nasıl alınır konusu sıklıkla sorulan ve merak edilen detaylar arasında yer alır. Öncelikle Etiyopya’ya seyahat edecek olan Bordo pasaport sahibi vatandaşların vize alması zorunludur. Siyah, yeşil ve gri vize sahibi vatandaşların ise 90 güne kadar olan seyahatleri için vize alma zorunluluğu yoktur. Kapıda vize uygulaması olmadığından dolayı, kişilerin vize işlemlerine öncesinde başlaması gerekir. Vize başvurusu için istenen belgelerin Ankara Etiyopya Elçiliğine yapılması gerekir. Ayrıca İstanbul’da Etiyopya Başkonsolosluğu bulunur.

Etiyopya için vize şartları karşılanması halinde, kişiler kolayca vizeye başvurabilir ve istedikleri gibi ülkeye giriş için kullanacakları vizelerini alabilirler.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi için gerekli evraklar son derece önemlidir ve bu belgelerin mutlaka bilinmesi gerekir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru biçimde, yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekir. Sizlerden vize alım sürecinde istenen belge ve evraklar şöyledir;

 • Seyahatinizin bitim tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Son 6 ayda çekilmiş biometrik resim
 • Etiyopya vize başvuru formu
 • Etiyopya ziyaretinizde kullanacağınız uçak ve otel rezervasyonları bilgisi gerekir.
 • Banka hesap bilgileri (Türk vatandaşlarının banka hesaplarında günlük belirlenen tutarın yer alması gerekir)
 • Uluslararası geçerliliğe sahip olan sağlık sigortası
 • Etiyopya’ya gitmeden önce bazı aşıların olunması gerekiyor. Bu aşılar; Tifo, Difteri, Hepatit A ve B, Kolera ve Tetanos aşılarıdır.

Etiyopya vize evrakları arasında ayrıca başvuruda bulunmak istediğiniz vize türüne göre farklı belgeler de yer alabilir. Bunları mutlaka incelemeli ve detaylı bilgi almalısınız.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türleri kişilerin ülkeyi ziyaret etme amacına göre değişir. Birçok amaç için verilen vize vardır. Etiyopya geziniz için başvuruda bulunabileceğiniz vize türleri de şöyledir;

 • Etiyopya turist vizesi
 • Etiyopya ticari vizesi
 • Etiyopya özel amaçlı vizeleri
 • Etiyopya çalışma vizesi

Etiyopya Çalışma Vizesi

Etiyopya çalışma vizesi bölgeye çalışmak amacıyla giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Çalışma vizesi için başvuruda bulunacak olan vatandaşların, Türkiye’de çalıştıkları firmalardan SGK hizmet döküm belgesi alması gerekir. Buna ek olarak ayrıca iş yerinden talep edilen belgeler olabilir. Çalışanlardan istenen belgeler, vize başvuru formuna eklenmelidir. Eğer başvuruda bulunacak olan kişi iş yeri sahibi ise; şirketin ticaret sicil kaydı ve gazetesi, şirket bilgileri, imza sirküleri gibi belgelere ihtiyaç vardır.

Etiyopya çalışma vizesi için kişilerin ayrıca ülkede yer alan şirketlerden davet mektubu alması gerekir. Bunun için de öncesinde şirketlerle görüşmesi ve aslında kendini kabul ettirmesi gerekir. Sonuç olarak şirketten gelecek olan davetle birlikte kısa sürede vize başvurusunda bulunulması gerekebilir.

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya vize başvurusu için kişilerin yetkili kurumlara, istenen belgeleri teslim etmesi gerekir. Gerekli başvuru şartlarının yerine getirilmesi ile birlikte vize başvurusunda da bulunulabilir. Etiyopya için kapı vizesi olmadığından dolayı, kişilerin tamamladıkları vizeleri seyahatlerinden önce teslim etmesi gerekir. İstenen belgelerin öğrenmesi ve sonrasında bunların tamamlanarak, oluşturdukları randevu üzerinden kurumlara teslim etmesi gerekiyor.

Etiyopya vize başvurusu genel olarak konsolosluğa ve büyükelçiliğe yapılır. Sizlerden istenen belgeleri tamamladıktan sonra bu iki kuruma istediğiniz zaman teslim edebilir ve vizenizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Başvuru sürecinde, danışmanlık hizmeti veren kurumlarla görüşebilir ve onlardan da aynı şekilde yardım alabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabının mutlaka bilinmesi gerekir. Çünkü kişiler buna göre vize başvurusunda bulunabilecektir. Etiyopya vize başvuru sonuçları genel olarak 2 gün bir sürede incelenecek ve olumlu veya da olumsuz cevap gelecektir. Ancak her vize alım sürecinde olduğu gibi konsoloslukların ve büyükelçiliklerin yoğunluğuna bağlı olarak bu süre değişebilir. Herhangi bir risk veya soruna karşı önlem almak için 15 gün öncesinde başvuruda bulunulması gerekir.

Etiyopya Vizesi Nereden Alınır?

Etiyopya konsolosluğu ve büyükelçiliği, bu vizenin başvuru ve alım sürecinde yetkili kurumlardır. Kişilerin vize başvurularını bu kurumlara yapması gerekir. Başvuru sürecinde sizlere danışmanlık firmaları, seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri yardımcı olur. Ancak sonuç olarak sizlerden belgeleri teslim alan ve işlem yapan, bu kurumlardır. Sizler aracı kurumlardan sadece, bu süreçte yardım alabilirsiniz. Tabi alacağınız yardımın son derece önemli ve gerekli olduğunu da belirtmemiz gerekir. Çünkü bu süreçte sizlere çok yarar sağlar.

Etiyopya vize randevu işlemleri de yine aynı şekilde bu kurumlara yapılmalıdır. Kurumlara yapılan randevu başvuru işlemi ile birlikte vize alım süreciniz başlar. Randevu işleminin ardından sizlerden talep edilen belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Etiyopya Vize Ücreti

Vize alım sürecinde, başvurulan vize türüne göre belirli bir ödeme yapılması gerekir. Her vize için ödenene ücrette değişiklik gösterir. Ayrıca öğrenciler, çalışanlar ve iş verenler için de vize ücretleri değişir. Vize başvurularınızda, ücreti ödediğinize dair elinizde yer alan dekontun da belgelerin içinde yer alması gerekir. Etiyopya vize ücreti kısacası pek çok etmene ve koşula göre değişebilir. Bu yüzden ücret konusunda bilgi almak için iletişime geçmeniz daha iyi olacaktır. Sizlere vize alım sürecinde ne kadar ücret ödemeniz gerektiği konusunda bilgi verilecek ve yardımcı olunacaktır.

Vize alım sürecinde alacağınız danışmanlık desteği, sizlere vize alım sürecinde yardımcı olur. Bu alanda profesyonel desteğin son derece önemli olduğunu belirtmemiz gerekir.

Etiyopya gibi Afrika ülkeleri için e-vize uygulaması vardır. Bu vizeye online olarak başvurmanız gerekir. Başvuru yaptıktan sonra, almış olduğunuz onayı sınırda görevlilere ibraz ettirmeniz ayrıca gerekir.

Etiyopya vize alım sürecinde tabi ki danışmanlık desteği alabilirsiniz. Vize danışmanlık hizmeti, vize alım sürecinde sizlere yardımcı olacak, en önemli hizmetler arasında bulunur.

18 yaşından küçüklerin vize alım sürecinde ailesinden almış olduğu izin belgesi ile başvuruda bulunabilir.