Gabon Vizesi

Gabon vizesi Afrika’nın önemli ülkeleri arasında gösterilen Gabon’u ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken izindir. Birçok Türk vatandaşı Gabon vizesine başvurur ve bu vize sayesinde de ülkeye kolayca ziyarette bulunabilir. Sizler de istediğiniz zaman gerekli koşulları ve şartları tamamlayarak bu ülkeye vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yalnızca vize koşullarını tamamlamak ve vize almak için gerekli şartları yerine getirmektir. Gabon vizesi nasıl alınır sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Gabon Vize istiyor Mu?

Gabon vize istiyor mu sorusu en çok sorulan ve merak edilen sorulardan biridir. Afrika’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Gabon için vize istenip istenmediği merak edilmektedir. Bölgeyi ziyaret eden Türk vatandaşları arasında bordo pasaport sahibi kişilerin, ziyaret amacı her ne olursa olsun vize alması zorunludur. Bunun yanında gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan vatandaşlara ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize muafiyeti vardır.

Gabon ziyaretinde bulunmak isteyen bordo pasaport sahibi vatandaşların, mutlaka Gabon vize işlemleri yapması ve bu süreci başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Sonrasında istedikleri gibi vizelerini almaları mümkün olacaktır.

Gabon Vizesi Nasıl Alınır?

Gabon vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız sizlere tüm süreç hakkında bilgi vermek istiyoruz. Gabon için vize başvurusunda bulunmanız ve sizlerden talep edilen belgeleri tamamlamanız gerekir. Vize başvuru sürecinde talep edilen belgeler son derece önemlidir. Belgelerin eksiksiz tamamlanması noktasında, danışmanlık desteği alabilirsiniz. Böylece Gabon gibi ülkeler için vize almanız gerektiğinde hangi prosedürleri uygulamanız gerektiği ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Gabon için vize şartları da ayrıca mutlaka incelenmeli ve bu doğrultuda, vizeye başvurulup başvurulamayacağına karar verilmelidir. Kişilerin mutlaka vize başvuru koşullarını ve şartlarını karşılıyor olması gerekir.

Gabon Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gabon vizesi için gerekli evraklar nelerdir ve bunların nasıl hazırlanarak, teslim edilmesi gerektiği konusunda sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Genel olarak vize başvuru sürecinde sizlerden talep edilen ve istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Seyahatinizin bitiminden itibaren 6 ay kadar geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet biometrik resim
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gabon bölgesinde kalacağınız süre zarfında konaklayacağınız yer ile ilgili bilgi ve belgeler
 • Ulaşım için kullanacağınız araçlara ilişkin olarak bilgiler
 • Gabon Büyükelçiliğine hitaben İngilizce yazılan dilekçe (seyahat amacınızdan ve tarihlerinden bahsetmeniz gerekir)
 • Sarıhumma aşı kartı
 • Gabon vize başvuru formu (İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekir)
 • Ticari amaçlarla bölgeyi ziyaret edenler için davet mektubu
 • Aynı şekilde çalışma ve aile ziyareti için gidenlerin de davet mektubu eklemesi gerekir.

Gabon vize evrakları genel olarak bu şekildedir. Sizler de yukarıda saydığımız evrakları eksiksiz olarak tamamlamalı ve yetkili kurumlara başvuruda bulunmalısınız.

Gabon Vize Türleri

Gabon vize türleri kişilerin bölgeye hangi amaçla gittiğine göre değişir. Birçok kişi farklı amaçlarla vize başvurusunda bulunmaktadır. En çok başvurulan vize türleri de şöyledir;

 • Gabon turist vizesi
 • Gabon çalışma vizesi
 • Gabon ticari vize

Gabon Çalışma Vizesi

Gabon çalışma vizesi bölgeye tamamen çalışma amacıyla giden kişilerin alması gereken vizedir. Farklı bir vize türünden aldığınızda, bölgede asla çalışma izni elde edemezsiniz. Bu yüzden buna dikkat etmeniz gerekir. Almış olduğunuz çalışma vizesi ile birlikte, Gabon bölgesinde istediğiniz gibi çalışabilir ve aslında bir nevi oturma izni de almış olursunuz. Çalışma izni alabilmeniz için, standart vize başvurularının yanı sıra ayrıca bölgedeki şirketlerden davet mektubu da almanız gerekir. Almış olduğunuz davet mektubu sayesinde, çalışma vizesini de çok kolay bir biçimde alabilirsiniz.

Gabon Vize Başvurusu

Gabon vize başvurusu bölgeye giderken hangi vize türünü almanız gerekiyorsa ona göre yapılmalıdır. Vize başvurularında özellikle hangi vize türüne başvuracağınız önemlidir. Birçok kişi bunun önemli bir detay olmadığını düşünse de aslında çok önemlidir. Çünkü vize ret cevaplarının büyük bir çoğunluğu aslında bu sebeple olmaktadır. Başvurmak istediğiniz vize türünü belirledikten sonra, o vize türü için nasıl başvurulması gerektiğini ve hangi belgelere ihtiyaç duyulduğunu bulmanız gerekir.

Sizlerden talep edilen belgeleri ve evrakları tamamladıktan sonra Ankara Fahri Gabon Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Öncelikle buradan randevu almalı ve sonrasında sizlere verilen randevu tarihinde de belgelerinizi teslim etmelisiniz.

Gabon Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gabon vizesi kaç günde çıkar konusu üzerinde mutlaka durulması gerekir. Çünkü vizenizin ne kadar sürede sonuçlanacağına göre başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurulan vize türüne göre ne kadar sürede sonuçlanacağı da değişir. Ortalama 5-15 iş günü içinde sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Tabi her vize başvurusunda olduğu gibi kurumdaki aksaklıklar ve sorunlar sebebiyle bu süre uzayabilir. Bu yüzden garanti olması için sizler 30 gün öncesinde başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece seyahatinizle ilgili herhangi bir aksaklık olmadan, istediğiniz gibi vizenizi alabilirsiniz.

Gabon Vizesi Nereden Alınır?

Gabon büyükelçiliği bu ülke için vize başvurularını kabul eden ve incelemeleri yapan kurumdur. Ankara’da bulunan bu kuruma belgeleri bizzat veya da vize başvuru merkezleri aracılığıyla teslim edebilirsiniz. Tabi belgeleri teslim etmeden önce randevu almanız gerekecektir. Aldığınız randevu ile birlikte, belgelerinizi teslim etme süreci de başlar. Gabon vize randevu için de danışmanlık firmaları ile görüşebilir ve onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak ve vize randevunuzu almanızı sağlayacaklardır.

Gabon Vize Ücreti

Vize almak istediğinizde, sizlerden alacağınız vizeye karşılık olarak belirli bir ücret talep edilir. Bu vize ücreti alacağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Her vize türü için aynı ücret talep edilmemektedir. Her şeyden önce çalışma ve ticari vize gibi türler ile turistik vizeler doğal olarak aynı değildir. Gabon vize ücreti ayrıca kişinin durumuna göre de değişir. Öğrenciler için farklı vize ücreti söz konusu iken yetişkinler için farklıdır. Bu yüzden de yine bu konuda mutlaka gerekli araştırmanın yapılması gerekir. Vize başvuru sürecinde mutlaka öncesinde ücreti ödemeniz ve dekontu da yine vize evrakları içine eklemeniz gerekir.

Gabon gibi ülkelere gitmeden önce, kişilerin mutlaka bazı salgın hastalıklara karşı aşı olması gerekir. Ayrıca vize başvurularına, sağlık durumlarını gösteren belgeleri de eklemeleri gerekir. Bölgede çok fazla salgın hastalık riski olduğu için aşı yapmanız bir noktada zorunludur.

Gabon vizesi almak için başarılı bir vize başvuru süreci geçirmeniz ve vizenizi kısa sürede başvurarak almanız gerekir. İsterseniz bu süreçte profesyonel destek alarak da vizenizi alabilirsiniz.

İsteyen herkes, eğer vize alım şartlarını yerine getiriyor ise vize başvurusunda bulunabilir. Zaten vizeyi almak için uygun değilse veya da belgede hata yapılmışsa ret cevabı alınır.

Gabon vizesi için ödemeniz gereken ücret, birçok önemli etmene göre değişir. Bu yüzden net bilgi almak için resmi web sitesini ziyaret edebilir veya da danışmanlık desteği alabilirsiniz.