Gana Vizesi

Gana vizesi ülkeyi herhangi bir amaçla ziyaret etmek isteyen, Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu izin belgesidir. Gana Cumhuriyeti, Afrika Kıtasında yer alan önemli ülkelerden biridir. Ülkemizden pek çok kişi de her yıl turistik ve çalışma gibi amaçlarla ülkeyi ziyaret eder. Bu ziyaretleri için de ülkeden resmi olarak izin yani vize alması gerekir. Bu vize işlemlerinin de son derece dikkatli ve özenli tamamlanması gerekir. Bu süreçte sizleri neler bekler ve Gana vizesi nasıl alınır bilgi vermek istiyoruz.

Gana Vize İstiyor Mu?

Gana vize istiyor mu sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen bir konudur. Birçok kişi Gana gibi ülkelerin vize istemediğini düşünür. Bazı ülkeler için vize serbestliği vardır ancak bunların arasında ne yazık ki Türkiye yoktur. Gana Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekir. Üstelik Gana vizesinden gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları da sorumludur. Sadece Diplomatik yani siyah pasaport sahibi olan vatandaşlar, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize muafiyetine sahiptir. Gana Türkiye vize muafiyet durumu bu şekildedir.

Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Gana vizesi nasıl alınır ve süreç nasıl ilerler konusu, pek çok kişi tarafından merak edilir. Genel olarak vize alım sürecinde bilindiği üzere sizlerden istenen belgeleri tamamlamanız ve yetkili kurumlara teslim etmeniz gerekir. Teslim süreci sonunda, yetkili kurumlar başvurunuzu inceler ve sizlere onay veya ret verir. Gana vizesi için Gana Büyükelçiliğine veya da Konsolosluğuna başvurulur. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli şey, belgelerdir. Sizlerden talep edilen belgeleri mutlaka eksiksiz olarak tamamlamalı ve yetkili kurumlara teslim etmelisiniz.

Vize başvuru sürecinde sizlerden talep edilen belgeleri daha detaylı öğrenmek ve başvuru sürecini kolaylaştırmak adına danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gana vizesi için gerekli evraklar mutlaka doğru ve eksiksiz biçimde tamamlanmalıdır. Bu sürecin hızlı ve kolay ilerlemesi ancak istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ile mümkündür. Bu süreçte talep edilen evraklar şöyledir;

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay daha süresi olmalıdır.
 • Fotoğraf: 2 adet, son 6 ay içinde çekilmiş biometrik resim olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Gana vize başvuru formu mutlaka eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi olmalıdır.
 • Seyahatiniz süresince konaklayacağını otel ve seyahat için kullanılacak olan ulaşım seçeneklerinin belgeleri yer almalıdır.
 • Uluslararası alanlarda geçerli olan aşı karnesi olmalıdır. Özellikle seyahat öncesinde Sarıhumma aşısının yapılmış olması gerekir.
 • Son 3 ayı gösteren maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü
 • Sağlık sigortası
 • Gana vize ücretinin ödendiğini gösteren belge ve evraklar
 • İşverenler için; Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, şirket iletişim bilgileri, Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Çalışanlar için; SGK giriş belgesi, vergi levhası, hizmet dökümü, vize başvuru evrakları yer almalıdır.

Gana Vize Türleri

Gana vize türleri kişilerin ülkeyi ziyaret etme amaçlarına göre değişiklik gösterir. Pek çok amaçla ülke ziyaret edilebildiği için bunlar için istenen vize türleri de farklıdır. Bilinen en önemli Gana vize türleri şöyledir;

 • Gana turistik vize
 • Gana çalışma vizesi
 • Aile/arkadaş vizesi
 • Gana Ticari vize
 • Transit amaçlı vize

Gana Çalışma Vizesi

Gana çalışma vizesi ülkeyi çalışmak amacıyla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu vizedir. Bu vize türünde kişinin ayrıca Gana’da çalışacağı şirketten davetiye alması gerekir. Aksi durumda çalışma vizesine başvuruda bulunamaz. Gana çalışma vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarından ayrıca istenen belgeler vardır.

Türkiye’deki şirketten;

 • İş yerinden veya da işverenden yazılan İngilizce başvuru yazısı
 • Şirket kuruluş belgesi
 • Şirketin vergi levhaları
 • Şirketin imza sirküleri
 • Şirketin sicil gazetesi
 • Şirketin faaliyet belgesi
 • Şirkette çalıştığını kanıtlayan belgeler

Gana’daki şirketten;

 • Gana’daki şirketten alınan davet mektubu
 • Gana’daki şirketin faaliyet belgesi
 • Gana’daki şirketin kuruluş belgesi
 • Gana’daki şirketin vergi beyannamesi

Gana’ya vize başvuru amacınız çalışma ise, mutlaka sizlerden istenen belgeleri eksiksiz ve doğru olarak tamamlamanız gerekir. Bölgeye en fazla vize başvurusu çalışma için yapılır. Bu yüzden de bu konuda çok daha titiz davrandıklarını belirtmemiz gerekir. Çalışma vizesi alan Türk vatandaşları ilerleyen dönemlerde isterlerse bu vizeyi uzatmak için de başvuruda bulunabilir. Gerekli incelemelerin ardından vizelerini ve çalışma izinlerinin sürelerini uzatmış olurlar.

Gana Vize Başvurusu

Gana vize başvurusu öncesinde mutlaka seyahat amacı ve hangi vize türüne başvurulacağına karar verilmelidir. Öncelikle Gana kapı vizesi uygulaması yoktur. Kişilerin Gana vizesi almak için şahsi olarak başvuruda bulunması veya da yetkili seyahat acenteleri ile başvurmaları gerekir. Vize başvuruları için yetkili olan kurumlar, Gana Büyükelçiliği ve Gana Konsolosluğudur. Bu iki kuruma şahsi olarak müracaatta bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında sizlerden parmak izi talep edilmemektedir. Sadece istenilen belgelerin eksiksiz ve tam olarak teslim edilmesi gerekir. Belgelerde yanlış beyanda bulunmak hem vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına hem de ceza almanıza sebep olabilir.

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana vizesi kaç günde çıkar konusu, ne zaman başvurması gerektiğini merak eden ve sorgulayan vatandaşlar için önemli bir konudur. Seyahatin tamamen buna göre belirlenmesi ve planlanması gerekir. Genel olarak Gana vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 5 iş günüdür. Yetkili kurumların yoğunluğuna ve döneme göre bu süre uzayabilir veya da kısalabilir. Acil sonuçlanması gereken vize başvurularında Gana ekspres vize başvurusunda bulunulması gerekir. Tüm bunların sonucunda vize başvurunuzu ideal olarak seyahatinizden 15 gün kadar önce yapabilirsiniz.

Gana Vizesi Nereden Alınır?

Gana vize işlemleri seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılır. Her ülkede olduğu gibi Gana’da da yetkilendirilen bazı kurumlar yer alır. Ancak vize başvurularını şahsen yapmanız çok daha isabetli olacaktır. Sizlere vizeyi verecek olan kurumlar; Gana Büyükelçiliği ve Gana Konsolosluğudur. Bu iki kurum başvurunuzu değerlendirecek ve sizlere olumlu veya da olumsuz olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Gana Vize Ücreti

Gana vize ücreti başvurduğunuz vize türüne göre değişir. Hangi amaçla ülkeyi ziyaret edecekseniz ve ne kadar süre ülkede kalmayı düşünüyorsanız, ona göre vize almanız gerekir. Bu da vize ücretlerinin değişiklik göstermesine neden olur. Kişinin genel durumu da yine vize ücretlerinin değişmesine neden olur.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar ve karşılıklı mutabakatlar olsa da vize serbestliği gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca resmi pasaport sahibi kişilere, 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize muafiyeti sağlanır.

Gana vize başvurusunda kullanılacak olan formun mutlaka eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekir. Başvuru formunda tükenmez kalem kullanılmalı ve mutlaka büyük harflerle yazılması gerekir. Vize başvuru formunda yer verilen her türlü hatalı ve yanlış bilgi için sizlere ceza verilebilir.

Gana vize alım sürecinde tabi ki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık hizmeti ile birlikte vize başvuru sürecinizi daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz.