İtalya Vizesi

İtalya vizesi tatil, eğitim veya çalışmak amacıyla İtalya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Birçok Türk vatandaşı her yıl farklı sebeplerle İtalya’yı ziyaret edebilir. Bunun için kişilerin izin anlamına da gelen vizeyi alması gerekir. Ziyaretlerinin amacına göre farklı vize türlerine başvurduklarını rahatlıkla söylememiz gerekir. İtalya için vize almak istediğinizde sizleri nasıl bir süreç bekliyor birlikte inceleyelim.

İtalya Schengen Vizesi

İtalya schengen vizesi İtalya ziyaretleriniz için başvurmak ve almak zorunda olduğunuz vizedir. İtalya Schengen anlaşmasına tabi bir ülke olduğu için, ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde bu vize türüne başvurmanız gerekir. Gri, siyah ve yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, 180 gün içinde gerçekleştirdikleri 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almak zorunda değildir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise İtalya vize işlemleri için başvurması ve olumlu sonuç alması gerekir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi nasıl alınır ve vize başvuru süreci nasıl yönetilir konusu çok önemlidir. İtalya’yı hangi amaçla seyahat etmek istiyorsanız, vize başvuru sürecini de buna göre yürütmeniz gerekir. Sonuç olarak turistik vize ile çalışma vizesinin alınma süreci aynı değildir. Vize başvuru sürecinde en önemli durum, kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi vize alınması gerektiğidir. 90 günden daha az süreli ziyaretlerinizde kısa süreli vize almanız gerekir. 90 günü aşan ziyaretleriniz için ise uzun süreli vize almanız gerekir.

İtalya için vize şartları ayrıca yerine getirilmeli ve randevu alınmalıdır. Randevu aldıktan sonra sizlerden talep edilen belgeleri tamamlayıp, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz tamamlandığında, başvurunuzun olumlu sonuçlanması çok daha mümkün olur. Bu süreçte sizlerden talep edilen belge ve evraklar şöyledir:

 • 10 yıldan eski olmayan, İtalya seyahatinizin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler tarafından doldurulmuş, vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 3 ayda çekilmiş biometrik resim
 • İtalya’da geçireceğiniz süre için seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı olması)
 • Seyahatinizde kullanacağınız gidiş-dönüş uçak bileti belgeleri
 • İtalya’da kalacağınız konaklama seçeneklerine dair belgeleriniz
 • En az 5.000 TL bakiyesi olan banka hesabın ait hesap döküm belgeleri ve 3 aylık hareket dökümü
 • Çalışanlar için maaş bordrosu, çalıştığınız şirketin yetkilisinden alınan yazı, SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgesi
 • Ticaret vizesine başvuranlar için; son 3 aylık döneme ait faaliyet belgesi, ticaret ve sanayi odası kaydı, vergi levhası, resmî gazete ilanı
 • Nüfus kayıt örneği

İtalya vize evrakları mutlaka eksiksiz olarak tamamlanmalı ve yetkili kurumlara başvurulmalıdır.

İtalya Vize Türleri

İtalya vize türleri mutlaka bilinmeli ve seyahatin amacına göre vize başvurusunda bulunulmalıdır. Seyahat amacınızdan farklı bir vize türüne başvurduğunuzda, vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu yüzden hangi vize türüne başvurmanız gerektiğini belirlemeli ve buna göre vize başvuru sürecini yönetmelisiniz. Başvurabileceğiniz İtalya vize türleri şöyledir:

 • İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya çalışma vizesi ülkeye, çalışmak ve 3 aydan uzun süre kalmak için gitmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Bu vize türü, standart Schengen vizesinden farklıdır. Genel anlamda bunun için 90 günden uzun süreli olan ulusal D tipi vize alınır. İtalya çalışma vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşlarının mutlaka herhangi bir meslek dalına sahip olması gerekir. Ayrıca başvuru sürecinde mesleğini kanıtlayabileceği evrak ve belgeler olmalıdır. Eğer eğitiminizi İtalya’da tamamladıysanız da oradan aldığınız öğrenim belgesi ile çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

Kişilerin çalışma vizesi başvurusu, her yıl belirlenen işçi kotasına göre de değerlendirilir. Çalışma vizesine başvuracak ve vize almak isteyen kişilerin bunun için bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Bunlar:

 • Meslek sahibi olmak ve İtalya’da aynı meslek için başvuruda bulunmak
 • İtalya’daki bir firma tarafından kabul edilmek ve oradan davetiye mektubu almak
 • İtalya’da herhangi bir okuldan mezun olmak ve mesleki yeterliliğe sahip olmak

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirdiğinizde, rahatlıkla çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Çalışma vizesi başvurusu sırasında sizlerden ekstra olarak belge ve evraklar talep edilebilir. Bunları mutlaka tamamlamanız ve başvuruda bulunmanız gerekir. Özellikle İtalya’da bulunan şirketten gelen bir davetiye mektubu olmalıdır.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvurusu için İtalya konsolosluğuna ve büyükelçiliğine başvurmanız gerekir. Öncesinde de bu kurumlarda randevu almalısınız. Başvuru sürecinde bilgi ve yardım almak için vize başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine başvurabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte alacağınız danışmanlık desteği ile de süreci çok daha hızlı ve başarılı yürütebilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için mutlaka sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz ve doğru olarak tamamlamanız gerekir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı, vizeye ne zaman başvuracağınızı belirleyeceği için önemlidir. Vize sonuçları, yine başvuracağınız vize türüne göre değişir. Genel olarak vize başvuru sonucunuz 7-10 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Vize işlemlerinde sorun yaşamamak ve oluşabilecek olası sorunlardan etkilenmemek için mutlaka seyahatinizden en az 30 gün öncesinde başvurmanız önerilir. Bazen kurumlarda olan sorunlardan veya da dönemsel olarak yoğunluktan dolayı başvuru sonucunuz daha geç sonuçlanabilir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalyan konsolosluğu ve büyükelçiliği İtalya Schengen vizesini alabileceğiniz kurumlardır. Başvuru sürecinde vize başvuru merkezleri ve yetkili seyahat acenteleri sizlere yardımcı olacaktır. Ancak başvurunuzu inceleyecek ve sonuçlandıracak kurumlar, konsolosluklar ve büyükelçiliklerdir. İtalya vize randevu işlemleri de aynı şekilde konsolosluklardan ve büyükelçiliklerden alınır. Sizlerden talep edilen belgeleri tamamlayıp, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti başvuracağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Başvuru yapmadan önce mutlaka vize ücretlerini öğrenmeli ve ücreti yatırmalısınız. Ücret dekontunuzu da sizlerden talep edilen belgelerin arasına eklemeniz gerekir. Bu sebeple vize ücretlerini mutlaka öğrenmeniz gerekir. vize türlerine göre ücretler değişeceği için net fiyat bilgisi veremiyoruz.

Seyahat planlarınız kapsamında Schengen vizesinin geçerli olduğu farklı bir ülkeye de geçebilirsiniz. Ancak ilk olarak hangi ülkeye giriş yapacaksanız, o ülkenin konsolosluğuna ve büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Sahip olduğunuz eski Schengen vizenizin, geçerlilik süresi dolduğu anda, yeni vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sahip olduğunuz İtalya Schengen vizenizde belirtilen süre doluncaya kadar ülkede kalabilirsiniz.

Vize başvurularında ret nedenlerinin çoğu yanlış vize türüne başvuru yapılmasıdır. Her vize başvurusunda farklı bir süreç yaşandığı için hangi amaçla ziyaret gerçekleştirecekseniz ona yönelik başvuruda bulunmanız gerekir. Aksi durumda vize başvurunuz reddedilecektir.