Kenya Vizesi

Kenya vizesi ülkeyi herhangi bir sebeple ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu izin belgesidir. Afrika Kıtasının önemli ülkeleri arasında yer alan Kenya, birçok Türk vatandaşı tarafından ziyaret edilir. İş, turistik veya da ticaret amacıyla gerçekleştirilen bu seyahatler için vize zorunluluğu vardır. Kişilerin ziyaret amaçlarına göre birçok farklı türde vize uygulaması vardır. Bunların her birinin incelenmesi ve uygun olarak vize başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Kenya Vize İstiyor Mu?

Kenya vize istiyor mu sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen bir durumdur. Afrika seyahatleri için vize almak zorunda olup olmadığını bilmeyen vatandaşlar için, Kenya seyahatlerinde vize alınması gerektiğini belirtebiliriz. Kenya’ya seyahat edecek olan Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, internet adresi üzerinden e-vize veya da Kenya Cumhuriyeti’ne vardıklarında kapı vizesi almak durumundadır. Siyah, Gri ve Yeşil pasaport sahibi olan Türk vatandaşları ise 90 güne kadar olan turistik ve ticari ziyaretlerinde vize almak zorunda değildir.

Kenya Online Vize

Kenya e-vize veya da online vize uygulaması, seyahat öncesinde internet üzerinde vize başvurusunda bulunulması ve vize işlemlerinin bu şekilde sonuçlanması anlamına gelir. Kenya ziyaretlerinde kullanılmak üzere başvurulan e-vize, oldukça pratik ve sizleri uğraştırmayacak bir uygulamadır. Bu vize uygulaması sayesinde evraklarınızı resmî kurumlara teslim etmek zorunda olmadan, sadece internet üzerinden yükleyerek sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Yani kısacası Kenya vize işlemleri tamamen online olarak sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya vizesi nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Kenya ziyaretinde bulunacak olan kişilerin, mutlaka vize başvuru sürecini tamamlaması ve ziyaret amacına göre vize alması gerekir. Türk vatandaşları için hangi sebeple Kenya ziyareti yapılacaksa buna göre vize alınması gerekir. Kenya vizesi almak isteyen vatandaşların, öncelikle istenen belge ve evrakları eksiksiz şekilde tamamlaması gerekir. Kenya vizesi almak için yürütülebilecek iki farklı prosedür vardır. Bunlar;

 • E-vize uygulaması ile birlikte internet üzerinden kolayca elektronik vize alabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden başvuruda bulunmanız ve sizlerden istenen belgeleri eksiksiz olarak sisteme yüklemeniz gerekir.
 • Diğer bir vize alma prosedürü de ülkeye giriş yaptıktan sonra vize almak olacaktır. Bu yöntemde de istenen belgeler, eksiksiz olarak kapıda görevlilere teslim edilir ve onaylanması beklenir.

Kenya için vize şartları yerine getirildiği ve istenen belgeler eksiksiz olarak tamamlandığında, vize başvuru sonucunun olumlu sonuçlanmaması için hiçbir sebep yoktur.

Kenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kenya vizesi için gerekli evraklar mutlaka eksiksiz olarak tamamlanmalı ve yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Sizlerden bu süreçte istenen belgeler şöyledir;

 • Seyahatinizin bitmesinden itibaren 6 ay daha geçerli olan pasaport
 • Kenya vize başvuru formu
 • Vize başvuru koşullarına uygun olarak çekilmiş, biometrik resim
 • Ticari ve çalışma vizeleri için davetiye mektubu ve dilekçesi
 • Uçak ve otel rezervasyonları belgeleri
 • Başvuru yapan kişinin gerekli ücreti ödediğine dair ücret dekontu

Kenya vize evrakları genel olarak sizleri zorlayacak nitelikte değildir. Bu belge ve evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve yetkili kurumlara teslim etmesi halinde, vize başvuru sonucunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Kenya Vize Türleri

Kenya vize türleri kişilerin ülkeye yapacakları seyahat amaçlarına göre değişir. Birçok amaçla ziyaret edilen ülkeye, hangi amaçla seyahat gerçekleştirecekseniz ona göre vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Vize türleri sıklıkla dikkate alınmasa da aslında vize başvuru sürecinde ret cevabı alınmasının en önemli nedenleri arasında yer alır. Kenya vize türleri şöyledir;

 • Kenya turist vizesi
 • Kenya ticari vizesi
 • Kenya ziyaret vizesi
 • Kenya çalışma vizesi

Kenya Çalışma Vizesi

Kenya çalışma vizesi bölgede çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının başvurmak zorunda olduğu vize türüdür. Çalışma izni için yapılan vize türü olduğunu da ifade edebiliriz. Çalışma vizesine başvurmak isteyen vatandaşların, bölgede yer alan şirket ve kurumlardan davetiye mektubu alması gerekir. Bunun için işverenler direkt yetkili kuruma başvurur ve süreci başlatır. Tüm bu sebepler yüzünden kişilerin öncelikle bölgede yer alan şirketlerle görüşme yapması gerekir. Daha sonrasında kişiler istenen belgeleri tamamlar ve davetiye mektubu ile birlikte yetkili kurumlara teslim eder. Çalışma vizelerinde, istenen belge ve evrakların eksiksiz olarak yetkili kurumlara teslim edilmesi çok daha önemlidir. Vize başvuru sonucunuzu doğrudan etkiler ve çalışma vizesi alıp almamanız tamamen buna bağlıdır. Bu yüzden vize başvuruları sırasında eksiksiz ve doğru beyanda bulunmanız gerekir.

Kenya Vize Başvurusu

Kenya vize başvurusu işlemleri, Kenya Ankara Büyükelçiliğine yapılır. Bu vize için tek yetkili kurumdur. İsterseniz kuruma direkt şahsi olarak başvuruda bulunabilir veya da online internet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Kenya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları, vize başvurularını kapıda uygulaması ile de tamamlayabilir. İstenen belge ve evrakları, kapıda görevli memurlara teslim eder ve vize başvuru sonucuna göre de seyahatine devam eder. Kapıda vize uygulamasında ret cevabı alma ihtimali olduğu için biraz daha risklidir.

Kenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kenya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı mutlaka bilinmelidir. Çünkü vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, vizenin kaç günde çıkacağına göre doğru zamanda başvuruda bulunması gerekir. Kenya vizesi, çok zorlayan ve geç çıkan bir vize değildir. Sizlerden talep edilen belgeleri, eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayıp, teslim ettiğinizde ortalama 3 iş günü içinde olumlu sonuçlanacaktır. Sizler tüm bunlara karşın oluşabilecek aksilikleri düşünerek, seyahatinizden 15 gün önce vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kenya Vizesi Nereden Alınır?

Kenya vize randevu işlemleri için yetkili kurum Ankara Kenya Büyükelçiliğidir. Bu kuruma başvuruda bulunabilir ve sizlerden istenen belgeleri teslim edebilirsiniz. Bu noktada sizlere vize verecek olan kurum Kenya Büyükelçiliğidir. Bunun yerine isterseniz e-vize başvurusunda da bulunabilirsiniz. Bu vize başvurusu internet üzerinden yapılmaktadır.

Kenya Vize Ücreti

Kenya vize ücreti pek çok etmene göre değişiklik gösterir. Öncelikle hangi vize türüne başvuracağınız ve hangi prosedürü tercih edeceğiniz önemlidir. Bunlar genel olarak vize ücretlerinin belirlenmesinde etkili olan önemli noktalardır. Bunların yanı sıra daha birçok durumda vize ücretleri değişebilir.

Kenya vizesi öncesinde online ve kapıda vize uygulaması yapıldığını bilmeniz gerekir. Online vize başvurusunda bulunanların, aldıkları resmi onayı yanlarında bulundurması ve Kenya’ya girişte görevli memura ibraz etmesi gerekir. Bunların yanı sıra ayrıca Kenya ziyareti öncesinde bazı salgın hastalıklara karşı aşı olmanız gerekir.

Kenya e-vize uygulaması, kişilerin vize işlemlerini online olarak tamamlamasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, sizlerden talep edilen belgeleri internet üzerinden yükleyebilir ve bu şekilde vize başvurunuzun sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kenya vize işlemleri genel olarak hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu süreçte ekstra olarak herhangi bir sorun yaşamamak adına danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

Kenya e-vize başvurularınızın sonucunu, aynı şekilde vize başvurusunda bulunduğunuz yerden öğrenebilirsiniz. Kapıda vize uygulamasını tercih ettiğinizde ise yine belgeler hemen incelenir ve sizlere sonucu bildirilir.