Küba Vizesi

Küba vizesi ülkeye yapılacak olan seyahatlerde alınması gereken bir tür izindir. Vize uygulamaları, ülkelere göre değişiklik gösterir. Bazı ülkelerde süreç çok kolay ve rahat geçerken, bazı ülkelerde ise bu süreç biraz daha kolay ilerler. Küba, vize sürecinin kolay ilerlediği ve insanların nispeten kolay vize alabildiği ülkeler arasında yer alır. Her ülkede olduğu gibi Küba’da da standart olarak talep edilen belge ve evraklar vardır. Küba’yı ziyaret etmek isteyenler için, vize alım süreci hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Küba Vize İstiyor Mu?

Küba vize istiyor mu sorusu ilk olarak akla gelen konuların başında gelir. Küba seyahatinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka vize alması gerekir. Küba ziyaretinde bulunmak isteyen yeşil, siyah ve gri pasaport sahibi vatandaşların, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almaları gerekmez. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise vize alması zorunludur. Bunun için Türk vatandaşlarının Küba vize işlemleri adı altında yapılması gereken işlemleri yapması ve yetkili kurumlara başvuruda bulunması gerekir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi nasıl alınır ve süreç nasıl tam olarak başarılı bir şekilde yürütülür merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Küba seyahati öncesinde vize başvurusunda bulunulması ve gerekli evrakların tamamlanmasının ardından da başvuruda bulunulması gerekir. Vize başvurularında en önemli kriter pasaporttur. Kişilerin seyahatlerinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay gibi bir süre daha geçerliliği olan pasaportlarının olması gerekir. Buna ek olarak ayrıca istenen belge ve evraklarda vardır. Tüm bunların tamamlanmasının ardından, Küba vizesi için yetkili olan Küba Ankara Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekir. Küba için vize şartları neler konusu üzerinde de mutlaka durulmalıdır. Çünkü şartların yerine getirildiğinden emin olunması gerekir.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Küba vizesi için gerekli evraklar konusu üzerinde önemle durulması gerekir. Bu evrakların eksiksiz olarak gerekli kurumlara teslim edilmesi gerekir. Bu evraklar şöyledir;

 • Seyahatin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport.
 • Standartlara uygun olarak hazırlanmış 1 adet biometrik resim
 • Küba vize başvuru formu (vize başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olmalıdır)
 • Kişinin iş yerinden alınmış olan imzalı ve kaşeli izin yazısı (yazı içerisinde kişinin mesleği, çalıştığı pozisyon, maaş bilgisi, seyahatin bitiş tarihinden itibaren izinli olduğu yazmalıdır)
 • Küba seyahatinizde kullanacağınız uçuş bilgi ve belgeleri
 • Küba’da kalacağınız yerlere ilişkin bilgiler yer almalı
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Vize ücretinin ödendiğine ilişkin dekont

Küba vize evrakları yukarıdaki gibidir. Bu evraklara ek olarak çalışma vizesi için vesaire ekstra evrak talep edilebilir.

Küba Vize Türleri

Küba vize türleri kişilerin ülkeye gidiş amacına göre değişiklik gösterir. Pek çok amaç için ülke ziyaret edilebilir. Bu yüzden de sizlere farklı vize türleri verilir. Genel olarak Küba ziyaretleriniz için başvurabileceğiniz vize türleri şöyledir;

 • Küba turist vizesi
 • Küba ticari vizesi
 • Küba çalışma vizesi
 • Küba öğrenci vizesi
 • Küba aile ziyareti vizesi

Küba Çalışma Vizesi

Küba çalışma vizesi bölgede çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu vize türüdür. Bu vize türü için de Ankara Küba Konsolosluğuna başvurulması gerekir. Konsolosluğa şahsen başvuruda bulunacak olan kişilerin randevu almasına gerek yoktur. Çalışma saatleri içerisinde, talep edilen belgeleri direkt olarak kuruma teslim etmek mümkündür. Kargo ile sizlerden talep edilen belgeleri gönderdiğinizde, vize ücretine ek olarak ayrıca ücret ödemeniz gerekir. Talep edilen vizenin uzun veya da kısa olmasına göre vize ücretleri de değişiklik göstermektedir.

Çalışma vizesi diğer vize türlerinden farklıdır. Bu yüzden de incelenmesi ve onaylanma süreci değişir. Ortalama 30 gün içinde vizeniz incelenecek ve onaylanacaktır. Ayrıca vize başvurusunda sizlerden ekstra olarak belge ve evraklar istenebilir. Tüm bunları tamamlamalı ve bu şekilde vize başvurusunda bulunmalısınız. Gerekli incelemelerin ardından hem çalışma vizesi hem de izni çıkacaktır. Danışmanlık desteği ile istediğiniz vize türünde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Küba Vize Başvurusu

Küba vize başvurusu için öncelikle hangi vize türüne başvurulacağına karar verilir ve sonrasında da ona göre ilerleme sağlanır. Vize türünün belirlenmesinin ardından Küba Konsolosluğu’nun resmî web sitesi ziyaret edilir. Resmî web sitesi üzerinden online vize başvurusunda bulunulur. Şahsi vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların, öncelikle siteden randevu alması gerekir. Daha sonrasında istenen belgeler eksiksiz olarak tamamlandığında şahsi olarak Ankara Küba Konsolosluğuna başvurulması gerekir. Konsolosluk gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sizlere olumlu veya da olumsuz olarak geri dönüş yapacaktır.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi kaç günde çıkar konusu, özellikle seyahatten kaç gün önce başvurmaları gerektiğini merak eden kişileri yakından ilgilendirir. Bölgeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının belgeleri eksiksiz olarak teslim etmesi ve sonrasında incelenmesi sonrasında sonuç 2 iş günü içinde çıkabilir. Yalnız resmî tatiller ve vize başvuru yoğunluğu dikkate alındığında seyahatten 1 hafta önce başvurulması yeterli olacaktır.

Küba Vizesi Nereden Alınır?

Küba konsolosluğu sizlere vizeyi vermekle yetkili olan kurumdur. Ankara’da yer alan bu kuruma şahsi olarak veya da online üzerinden başvurulması gerekir. Kişiler ayrıca aracı yetkili kurumlar sayesinde de başvuruda bulunabilir. Bu kurumlar sayesinde şahsi olarak başvuruda bulunmak zorunda kalınmaz. Yetkili kurumlara, gerekli belgeler teslim edildikten sonra kısa sürede başvuru sonucunuz olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Küba vize randevu işlemi de aynı şekilde konsolosluğun resmî web sitesi üzerinden yapılabilecektir.

Küba Vize Ücreti

Küba vize ücreti kişilerin almış aldığı vize türüne göre değişir. Her vize türünde talep edilen ücret farklı olabilir. Vize ücretlerinin ayrıca kişilerin çalışma, öğrencilik ve yaş durumuna göre de değişiklik göstereceğini ifade etmemiz gerekir. Bu yüzden de vize ücreti konusunda sizlere net fiyat bilgisi veremiyoruz.

Almış olduğunuz turistik Küba vizesi ile yalnızca bir kez ülkeye giriş yapabilirsiniz. Tekrar giriş yapmanız gerektiğinde, yeniden turizm vizesine başvurmanız gerekir. Aynı zamanda tekrar ödeme de yapmanız gerekir.

Küba vizesi, diğer ülke vizelerine göre nispeten daha kolay alınan bir vize türüdür. Özellikle Schengen ve Birleşik Krallık vizelerine göre kolaydır. Bu vizelerde sizlere oldukça zorlu ve meşakkatli prosedürler şart koşulur. Küba vizesi ise daha çok kişilerin ülkeye girişlerinde kullanılan ve bir tür imzalı kâğıt olan bir belgedir.

Küba vizesi almak isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, Ankara Küba Konsolosluğu’na veya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan acentelere başvurmak zorundadır. Bu kurumlardan, gerekli olan vize temini sağlanır.

Küba vizesi yapı olarak iki parçadan oluşur. Küba’ya giriş yapan vatandaşların turist vizesinde, pasaport kontrolü sırasında yarısı alınabilir. Önemli olan nokta, sizlere verilen vizenin yarısının saklanmasıdır. Küba seyahatiniz tamamlandığında, yine ülkeden ayrılırken yanınızda yer alan vizenin yarısını görevli memura teslim etmemiz gerekiyor. Vizenizi kaybettiğinizde, ülkeden ayrılırken ceza ödemeniz gerekebilir.