Litvanya Vizesi

Litvanya vizesi Litvanya’yı tatil, çalışma veya eğitim için ziyaret etmek isteyen vatandaşların alması gereken bir tür izindir. Yurtdışı seyahat işlemlerinde bilindiği gibi birçok ülke için vize zorunluluğu vardır. Litvanya gibi Avrupa ülkeleri için de aynı şekilde vize zorunluluğu vardır. Litvanya vizesi almak isteyen vatandaşlarımıza, vize başvuru ve alım sürecinde danışmanlık desteği vererek, süreci onlar için çok daha kolay hale getiriyoruz.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya vizesi nasıl alınır sorusu, ülkede çalışmak veya ülkeyi seyahat etmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Litvanya, Schengen üye ülkeleri arasında yer aldığı için, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekir. Ülkeyi, 6 aylık bir süreçte 90 günü aşmayacak şekilde ziyaret etmek isteyen kişilerin, C tipi Schengen vizesine ihtiyacı vardır. Daha uzun süreli ziyaretlerde ise D tipi uzun süreli vize alınması zorunludur.

Litvanya için vize başvuruları, direkt olarak konsolosluklara yapılır. C tipi kısa dönem vize almak istediğinizde, konsolosluklarca görevlendirilen yetkili seyahat acentelerine ve vize danışmanlık merkezlerine de başvurabilirsiniz. D tipi uzun vize için ise direkt konsolosluğa başvurmanız zorunludur. Litvanya vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların, gerekli koşulları yerine getirebiliyor olması ve istenen belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunması gerekir.

Litvanya Schengen Vizesi Nedir?

Litvanya Schengen vizesi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin kendi arasında rahat seyahat etmesini sağlayan, Avrupa Birliği’ne üye olmayan vatandaşların ise, bu ülkeleri ziyaret etmek için alması gereken vizedir. Litvanya’ya hangi amaçla gitmek isterseniz isteyin, bu vizeyi alma zorunluluğunuz vardır.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Litvanya vizesi için gerekli belgeler vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşları, en çok ilgilendiren belgelerdir. Vize başvurusundan olumlu sonuç gelmesi için, belgelerin eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanması ve başvuru şartlarına göre teslim edilmesi gerekir. Buna göre vatandaşlardan istenen belgeler:

 • Litvanya’da çıkış tarihinize göre en az 3 ay daha geçerliliği olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport.
 • Tamamı büyük harflerle doldurulmuş ve imzalanmış, Schengen başvuru formu.
 • Seyahat süresince geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortasına ilişkin belge.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Beyaz fona sahip, 35*45 mm vesikalık fotoğraf
 • İş amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin, işverenlerinden aldığı davet mektubu, SGK işe giriş bildirimi ve izin onayı
 • Gezi amaçlı olarak alınan vizelerde, uçak bileti ve rezervasyon bilgilerinin çıktısı. Bunlara ek olarak seyahat giderlerinin karşılanabileceğine dair belgeler ve banka dokümanları istenir.
 • Şirket sahipleri için; şirketin ticaret odası kaydı, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
 • Başvuruyu yapan kişi öğrenci ise öğrenim belgesi
 • 18 yaşından küçük kişiler için ebeveynlerinden alınan noter tasdikli muvafakatname

Litvanya Vize Türleri

Litvanya için vize talebi, birçok sebeple yapılabilir. İş, eğitim veya gezi bunların içinde öne çıkar. Vize başvuruları sırasında, kişilerin mutlaka hangi amaçla gittiklerini belirtmesi ve buna göre evraklarını eksiksiz tamamlamış olması gerekir. Litvanya vize türleri arasında en çok öne çıkan çalışma vizesidir. Bu önemli Avrupa ülkesinde çalışmak ve buraya yerleşmek isteyen vatandaşların, önce çalışma vizesi sonrasında da kalıcı olmak için çalışma izni alması gerekir.

Litvanya Çalışma Vizesi

Litvanya çalışma vizesi veya izni, ülkeye çalışmak amacıyla gitmek isteyen vatandaşların alması gereken vize türüdür. Hem uzun süreli hem de kısa süreli olarak verilen bir vizedir. Sahip olduğunuz çalışma vizesi ile Litvanya’da bir şirkette çalışabilir, şirket açabilir veya bir şirketle ortaklık kurabilirsiniz. Çalışma iznine başvuracak olan kişilerin öncelikle vize alması sonrasında da vizesiyle birlikte Litvanya’da bulunduğu bölgedeki göçmenlik ofisine gitmesi gerekir. Litvanya çalışma vize işlemlerinde standart vize işlemlerinde istenen belgelere ek olarak farklı evrak ve belgeler istenebilir. Bunlar:

 • Tamamen İngilizce yazılmış olan Litvanya çalışma izni vize formu.
 • Litvanya’da yer alan şirketin sicil kayıt fotokopisi
 • Çalışma izni vize talep dilekçesi
 • Kişi müdür veya genel müdür ise, şirkete ait tüzük fotokopisi
 •  Göçmen bürosu tarafından verilen, Litvanca yazılmış özel başvuru formu
 • Çalışacağı şirket tarafından yazılan, kaşeli, imzalı davet mektubu
 • Çalıştığı süre boyunca Litvanya’da nerede kalacağını gösteren belge
 • İş ve işçi bulma kurumu tarafından onaylı çalışma izin belgesi
 • 2 tane son 6 ay içinde çekilmiş biometrik resim

Litvanya Vize Başvurusu

Litvanya vize başvurusu için vatandaşların istenilen evrak ve belgeleri, eksiksiz biçimde tamamlaması ve başvuracağı vize türüne göre yetkili kurumlara başvurması gerekir. Litvanya Konsolosluğunun resmi internet sitesinde, gerekli evrakları görüntüleyebilirsiniz. Bu belgelerle birlikte ayrıca Litvanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru doldurularak, yetkili mercilere teslim edilmelidir. Belgelerinizi teslim etmeden önce yetkili acenteden randevu almanız gerekir. Uzun dönem vize işlemleri için de aynı şekilde konsolosluktan randevu almanız gerekir.

Vize başvuru sürecinde hata yapmamak ve süreci kendiniz için daha kolay hale getirmek için Litvanya vizesi danışmanlığı desteğimizden yararlanabilirsiniz. Süreç boyunca hem gerekli evrakların eksiksiz tamamlanması hem de hata yapılmaması için tecrübelerimizden ve uzmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

7-10 gün içinde sizlere sonuçlar bildirilmektedir. Tabi tatil günleri, konsolosluğun yoğunluğu veya istisnai durumların dışında bu kadar sürede tamamlandığını söyleyebiliriz. Litvanya vize mülakatı vesaire gibi süreçler ayrıca vizenin ne kadar sürede çıkacağını belirleyecektir.

Litvanya Vizesi Nereden Alınır?

Litvanya Vize Ücreti

Litvanya vizesi nereden alınır konusu çok önemlidir. Çünkü birçok kişi vizeyi vermeye yetkili kurumun, vize merkezleri ve seyahat acenteleri olduğunu düşünür. Ancak bu kurumlar sadece aracıdır. Vize başvurunuzu onaylayacak ve sizlere vize verecek olan yalnız Türkiye’deki Litvanya konsoloslarıdır.

Litvanya vize ücreti hangi amaçla vize talep edildiğine göre değişiklik gösterir. Özellikle uzun veya kısa dönem vize başvurularının ücretleri birbirlerinden farklıdır. Ayrıca her yıl vize başvuru ücretleri, harç bedelleri, damga ve pul vergileri de artış göstermektedir. Litvanya vizesi ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru sürecinde danışmanlık desteği almak için bizlere ulaşabilir ve süreci kendi adınıza kolaylaştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde yer alan 4 tane Litvanya Konsolosluğu vardır. Bunlar:

 • Litvanya Ankara Büyükelçiliği,
 • Litvanya İzmir Başkonsolosluğu
 • Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu,
 • Litvanya Edirne Konsolosluğu’dur.

Litvanya vizesi aslında bir Schengen vizesi olduğundan, Schengen bölgesinde yer alan tüm ülkeleri, bu vize ile seyahat edebilirsiniz.

Litvanya’da direkt iş bulmanıza veya orada oturma izni almanıza yönelik bir vize türü yoktur. Ancak Litvanya’da iş bulduğunuz zaman buna göre geçici oturma izni alabilirsiniz. Geçici oturma izni için, öncelikle çalışma iznine ihtiyacınız vardır.

Litvanya vizeniz, ortalama 7-10 gün içinde çıkacağı için, herhangi bir aksilik yaşamamak için en az 15 gün öncesinde başvuru yapmanız doğru olacaktır.

 

Bizleri Facebooktan da takip edin