Mali Vizesi

Mali vizesi ülkeye yapılacak turizm, çalışma ve ticari amaçlarla yapılan geziler için alınan izindir. Her ülkeye yapacağınız ziyaretlerde vize talebi olur. Bazı ülkeler dışında, birçok ülke ziyaret eden Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Sizler de Mali ziyaretinde bulunmak ve bu ülkede vakit geçirmek istiyorsanız, vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bulunacağınız vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için tek yapmanız gereken, bu süreci başarılı bir şekilde yönetmek ve uygun bir biçimde vize başvurusunda bulunmaktır.

Mali Vize istiyor Mu?

Mali vize istiyor mu ve kimlerden vize istiyor merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Mali’ye ziyarette bulunmak isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının mutlaka vize alması gerekir. Bunun yanı sıra hizmet (gri), diplomatik (siyah) ve yeşil (hususi) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise 90 güne kadar olan ziyaretleri için vize zorunluluğu yoktur. Bu kişiler 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize almak zorunda değildir.  

Mali vize işlemleri sırasında kişilerin dikkatli ve özenli olması gerekir. İstenen belge ve evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekir. Sonrasında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra vize alım süreci tamamlanabilir.

Mali Vizesi Nasıl Alınır?

Mali vizesi nasıl alınır merak edenler için detaylı bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle mali vizesi almak istiyorsanız yapmanız gereken, sizlerden istenen belge ve evrakları eksiksiz olarak tamamlamak ve yetkili kurumlara teslim etmektir. Mali vizesi almak isteyen kişilerden istenen belge ve evraklar son derece kolaydır. Zaten uzun süreli vize başvuruları dışında kalan vizelerde de büyük sorunlar veya da engeller çıkarılmamaktadır. Bu yüzden rahatlıkla vize başvurusunda bulunabilir ve vizenizi alabilirsiniz. Mali için vize şartları sağlandığı zaman herhangi bir sorun olmayacaktır.

Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mali vizesi için gerekli evraklar nelerdir ve bu evrakların nasıl tamamlanması gerekir sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle mali vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının Büyükelçiliğe ve Fahri Konsolosluğa şahsi olarak başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru sürecinde istenen belgeler ise şöyledir;

 • 2 adet biometrik resim
 • Standart olarak 6 ay geçerliliği olan ve boş sayfası bulunan pasaport
 • Eğer ülkeden alınan bir davet mektubu varsa o (çalışma vizelerinde davet mektubu zorunludur)
 • Vize başvuru sahibine ait banka hesap dökümü (İçerisinde en az 4.000 TL bakiyesi olması ve bankadan ıslak imza ile alınmalıdır)
 • Çalışma ve ticari vize başvurularında, iş yerinden alınan iş yeri yazısı
 • Turistik vize alacak olan çalışanlar için de aynı şekilde iş yerinden alınan izin belgesi
 • Kişinin güncel olarak çalıştığı yerden aldıkları resmi evraklar (şirket faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi, sicil gazete ve imza sirküleri)
 • Sarı humma aşı kartı
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri

Mali vize evrakları genel olarak yukarıda belirttiğimiz gibidir. Bunlara ek olarak çalışma izni almak isteyen kişilerden ekstra belgeler talep edilebilir. Tüm bu belgelerin eksiksiz olması ve doğru olması çok önemlidir.

Mali Vize Türleri

Mali vize türleri arasında pek çok önemli ve popüler vize vardır. Kişilerin ülkeye gidiş amacına göre alacakları vize türü de değişir. Mali’ye yapılacak olan seyahatlerin süresine ve kişilerin başvuru nedenlerine göre bu vize türleri değişir. Buna göre mali vize türleri şöyledir;

 • Mali turist vizesi ülkeyi yalnızca turizm amacıyla ziyaret eden kişilerin aldığı vizedir.
 • Ticari vize kısa süreli olarak bölgede iş seyahati yapan kişilerin almış olduğu vize türüdür.
 • Transit vize başka bir ülkeye giderken Mali’ye inmek durumunda kalan vatandaşların alması gereken vize türüdür.
 • Uzun süreli vize öğrenim, çalışma ve ticari amaçlarla uzun süre kalınması gereken durumlarda alınan vize türüdür. Vize türleri içerisinde en zor ve en çok dikkat gerektiren vize türüdür.

Mali Çalışma Vizesi

Mali çalışma vizesi bölgede uzun süreli kalmak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu bir vizedir. Bölgede çalışmak isteyen kişilere uzun veya da kısa süreli çalışma vizesi verilir. Böylece bölgeye giden Türk vatandaşları da bölgede rahatlıkla çalışabilir. Çalışma vizesi dışında kalan vize türleri ile bölgede herhangi bir şirkette çalışmaları mümkün değildir. Çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin, Mali’de yer alan şirketlerden alınan davet mektubuna ihtiyaçları vardır. Bunun mutlaka tamamlanması ve istenen belgeler içinde yer alması gerekir.

Mali Vize Başvurusu

Mali vize başvurusu için kişilerin öncelikle hangi belgelerin gerekli olduğunu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Gerekli belgeler öğrenildikten sonra, kişiler yetkili kurumlara bu belgelerin teslim edilmesi gerekir. Süreç boyunca, kişiler alacakları danışmanlık desteği ile birlikte çok daha hızlı ve etkili bir süreç geçirebilir. Bu yüzden de vize alım sürecinde profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Bu vize alım sürecini kolaylaştıracak ve sizler için yarar sağlayacaktır.

Mali Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mali vizesi kaç günde çıkar merak edenler için bu sürenin 5-10 gün arasında olduğunu ifade edebiliriz. Sizlerden talep edilen belge ve evrakları eksiksiz olarak tamamladıktan sonra, büyükelçilik ve fahri konsolosluk gerekli incelemeleri yapacak ve sizlere geri dönüş sağlayacaktır. Herhangi bir sorun olmaması ve seyahat planlarınızın bozulmaması için 1 ay öncesinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Mali Vizesi Nereden Alınır?

Mali konsolosluğu ve büyükelçiliği sizlere vize verecek olan yetkili kişilerdir. Vize almak isteyen Türk vatandaşlarının, bu iki kuruma başvurması gerekir. Büyükelçiliğe ve fahri konsolosluğa şahsi olarak başvuruda bulunulması gerekir. İsterlerse vize başvuru merkezleri aracılığıyla da bu vize başvurularını yapabilirler. Mali vize randevu işlemi direkt olarak resmi kurumlara yapılmalıdır. Buralara yapılan randevu başvurusunun ardından da istenilen evraklar zamanında yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Sonrasında zaten eğer bir sorun yoksa yetkili kurum sizlere vizenizi verecektir.

Mali Vize Ücreti

Mali vize ücreti kişilerin uzun veya kısa süreli vize başvurusunda bulunmasına göre değişir. Buna ek olarak kişilerin kendi sosyal durumuna göre de değişebilir. Öğrenciler ve çalışanlar ile iş yeri sahiplerinin vize için ödemeleri gereken ücret farklıdır. Bu yüzden sizlere fiyat konusunda net bilgi veremiyoruz. Vize ücretleri için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mali vizesini hızlı bir şekilde almak için e-vize veya da kapıda vize uygulamasını tercih edebilirsiniz. Ayrıca vize başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaması için danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

Mali kapıda vize uygulaması vardır. Bu vize uygulaması kapsamında belge ve evraklarını hazırlayan Türk vatandaşları, görevli memurlara bunları teslim eder ve vizeleri anında orada onaylanır veya da ret cevabı alır.

Mali için isterseniz e-vize başvurusunda da bulunabilirsiniz. E-vize işlemleri, vize uygulamalarının daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlayan etkili bir uygulamadır.

Mali veya da farklı bir ülke için vize almak istediğinizde, rahatlıkla danışmanlık desteği alabilirsiniz. Danışmanlık desteği ile sürece hakim olur ve birçok prosedürün sizin yerinize halledilmesini sağlayabilirsiniz.