Nijerya Vizesi

Nijerya vizesi ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından istenen bir tür izin belgesidir. Ülkeyi hangi amaçla ziyaret edecek olursanız olun, bu izni almanız gerekir. Özellikle turistik amaçlarla sıklıkla ziyaret edilen Afrika ülkelerinden biridir. Sizler de yakın zamanda turistik, ticari ve çalışma amacıyla ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Kısa sürede Nijerya vizenizi alarak, ülkeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Nijerya Vize İstiyor Mu?

Nijerya vize istiyor mu sorusu, sıklıkla gündeme gelen konuların başında gelir. Ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının yeşil, gri ve siyah pasaportu varsa, 90 güne kadar olan ziyaretleri için vize talep edilmemektedir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için ise vize zorunluluğu vardır. Zaten bilindiği üzere bu zorunluluk tüm ülke vizelerinde geçerli olan bir durumdur. Nijerya Türkiye vize başvuru işlemleri yapılarak, ülkeye yapılacak olan ziyaretler yasal olarak gerçekleştirilebilir.

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya vizesi nasıl alınır ve sorunsuz bir şekilde başvuru süreci nasıl yürütülür merak ediyorsanız bilgi vermek istiyoruz. Afrika’nın en önemli ülkeleri arasında yer alan Nijerya’ya her yıl yüzlerce insan turizm ve çalışma için başvuruda bulunmaktadır. Özellikle ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Durum böyle olunca, Nijerya vize başvuruları da önem kazanmıştır. Nijerya vize almak isteyen vatandaşlar için vize başvuru merkezleri destek sağlamaktadır. Bu kurumlar aracılığıyla vize başvurunuzu, evraksız olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Nijerya Cumhuriyeti için vize başvurularını değerlendiren kurum, Ankara Nijerya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’dir. Kişilerin ya Ankara’ya gelip, şahsi olarak başvuruda bulunması gerekir ya da başka şehirlerde bulunan vize başvuru merkezlerini tercih etmesi gerekir. Anlaşmalı vize başvuru merkezleri ile iletişim kurularak, vize başvuru süreci tamamlanabilir.

Nijerya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Nijerya vizesi için gerekli evraklar tamamlandığında ancak vize başvurunuzu tamamlayabildiğiniz için, bunlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Vize başvurusunda sizlerden talep edilen evraklar aslında standart vize başvuruları ile aşağı yukarı aynıdır. Bu evraklar:

 • Son 10 yıl içinde alınmış ve seyahatin bitiminden itibaren 9 ay daha geçerlik süresi olan pasaport. Ayrıca en az 2 sayfasının da boş olması gerekir.
 • Vize başvuru formu. Nijerya vize başvuru formu başvuruyu yapan kişi tarafından eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Seyahatinizin gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyon bilgileri.
 • Nijerya’da otelde kalacaksanız, otel rezervasyon bilgileri.
 • Aktif olarak kullandığınız banka hesap bilgileriniz ve 4 aylık hesap hareket dökümü.
 • Misafir olarak veya çalışma vizesi için davetiye mektubu

Evraksız Nijerya Vizesi

Evraksız Nijerya vizesi vize başvuruları sırasında çok uğraşmak istemeyen kişilere sunulan bir hizmettir. Vize başvuru merkezleri tarafından sunulan bu hizmet, kişilerin sadece belirli başlı belgeleri kendinin tamamlamasını sağlayan bir hizmettir. Bu hizmeti alacak olan kişilerin, müşteri temsilcilerine kendinden istenen belgeleri kargo etmesi gerekir. Her ne kadar ismi evraksız olsa da bu vize işlemlerinde de sizlerden talep edilen belgeler vardır. Vize başvurusu sırasında müşteri temsilcisine ulaştırılması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport
 • 2 adet son 6 ay içinde çektirilmiş biometrik fotoğraf
 • Nijerya’dan davetiye
 • Sizlere davetiye gönderen kişinin kimlik ve fotoğraf görüntüsü.
 • 30.000 TL bakiyesi bulunan hesap dökümü

Evraksız vize başvurusunda bulunmak istediğinizde, yukarıda yer alan belgelerin dışında kalanlar vize merkezlerinde görevli müşteri temsilcileri tarafından karşılanır.

Nijerya Vize Türleri

Nijerya ziyaretinde bulunan vatandaşlar, birçok sebeple bunu yapabilir. Ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için sunulan farklı türlerde vizeler vardır. Nijerya turistik vize en çok tercih edilen vize türlerinden biridir. Aynı zamanda en kolay ve hızlı alınabilen vizelerden de biridir. Turistik vizesinin yanı sıra, başvuruda bulunabileceğiniz vize türleri şöyledir;

 • Nijerya Ticari Vize
 • Nijerya Çalışma Vizesi
 • Nijerya Eğitim Vizesi
 • Nijerya Oturum Vizesi
 • Nijerya Aile ve Akraba Ziyaret Vizesi

Nijerya Çalışma Vizesi

Nijerya çalışma vizesi ülkeyi çalışmak ve uzun süreli kalmak isteyenler için verilen bir vize türüdür. Ticari vize ile sürekli karıştırılsa da ikisi aslında çok farklıdır. Ticari vize, ülkeye iş yapmak, fuarlara ve seminerlere katılmak için giden kişilerin almak zorunda olduğu bir vize türüdür. Ticari vizeye sahip olduğunuzda, aynı zamanda ülkede çalışmaya da hak kazanmış olmazsınız. Nijerya çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin bilmesi gerekenler:

 • Çalışma vizesine başvurmak için, ülkede faaliyet gösteren bir firmadan davetiye mektubu almış olmanız gerekir.
 • Çalışma vizesi sizlere gönderilen davetiye mektubuna göre 3 ya da 6 aylık verilir. Gerekli şartları yerine getirdiğinizde, vizeniz bittiğinde uzatabilirsiniz.
 • Vize başvurunuzu inceleyecek ve sonuçlanmasını sağlayacak olan kurum, Ankara Nijerya Büyükelçiliğidir. Kurumlara vize başvurunuzu şahsen yapma zorunluluğunuz olmadığı için aracı vize başvuru merkezleri ile de çalışabilirsiniz.
 • Çalışma vize başvurularının sonuçlanması ortalama 8 ila 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Çalıma amacıyla Nijerya’ya vize başvurusunda bulunacak olan kişilere, Nijerya Abuja’da yer alan Göçmenlik Merkezi’nin onaylamış olduğu çalışma belgesinin gönderilmesi gerekir. Vize başvuru sürecinde bu belgenin de evrakların arasında eklenmiş olması gerekir.

Nijerya Vize Başvurusu

Nijerya vize başvurusu kişilerin hem büyükelçiliğe şahsi olarak hem de aracı vize merkezleri tarafından kendilerinin adına yapılabilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların, kendisinden istenen evrakları eksiksiz olarak tamamlaması ve Ankara Nijerya Büyükelçiliği’ne teslim etmesi gerekir. Eğer başka bir şehirde yaşıyorsanız, sizler için en iyi seçenek anlaşmalı vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunmaktır. Evraksız vize başvurusu yaparak da süreci kendiniz için çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Nijerya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Nijerya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı, vize türünüze göre verilebilir. Her vize türü için başvurunun değerlendirilip, sonuçlanma süresi aynı değildir. Genel olarak ortalama 8 ila 10 gün arasında her vize türünün sonuçlandırıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler için aşağıdaki opsiyonlar sunulmaktadır;

 • Standart vize 6 gün
 • Acele vize 4 gün
 • Çok acele vize ise 2 gün

Nijerya Vizesi Nereden Alınır?

Nijerya vize işlemleri görevli vize başvuru merkezleri tarafından yürütülse de vizeyi onaylayacak ve sizlere verecek olan kurum Ankara Nijerya Büyükelçiliğidir.

Nijerya Vize Ücreti

Nijerya vize ücreti başvuruda bulunacağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Vize başvuru merkezleri ve danışmanlık firmalarından bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nijerya ticari vizesi ile ülkeye yalnızca 1 kez giriş yapabilirsiniz. Diğer ülkelerden alınan ticari vizeler gibi çok girişli değildir.

Nijerya ticari vizesine sahip olan Türk vatandaşları, ülkede en fazla 30 gün kalabilir.

Nijerya vizesi normal koşullarda 8 ila 10 gün içerisinde çıkar. Ancak kurumun yoğunluğuna ve olağanüstü hallere dikkat ederek, seyahatinizden en az 30 gün öncesinde başvurmanız çok daha faydalı olacaktır.

Nijerya vizesine başvuruda bulunacak olan vatandaşlar, hangi şehirde yaşıyor olursa olsun Nijerya Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmak zorundadır.