Ruanda Vizesi

Ruanda vizesi Orta Afrika’nın en önemli ülkeleri arasında yer alan Ruanda’nın ziyaret edilmesi için talep edilen izindir. Afrika ülkelerini ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının, hangi amaçla bu ziyareti gerçekleştirecek olursa olsun vize alması gerekir. Tabi Ruanda gibi ülkelerde vize alım süreci biraz daha farklıdır. Her şeyden önce Ruanda vize istiyor mu sorusunun cevaplanması gerekir. Çünkü birçok kişi bölgeye gitmek için vize alınıp alınmaması gerektiği konusunda kararsızdır. Merak edenler için Ruanda ziyaretinde bulunacak olan kişiler için vize alınması zorunludur.

Ruanda Vizesi Nasıl Alınır?

Ruanda vizesi nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen bir konudur. Afrika’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Ruanda’ya ziyarette bulunmak isteyen kişiler için doğal olarak bu vizenin nasıl alınacağı da önemlidir. Vizeyi almak isteyen kişilerin yapması gereken, öncelikle vize için gerekli şartları ve evrakları bilmektir. Daha sonrasında bunları tamamlayarak, yetkili kurumlara teslim edebilir. Ruanda vizesinde kapıda uygulaması da vardır. Ruanda için vize şartları yerine getirilmesi halinde kişiler rahatlıkla kapıda vize uygulamasına da başvurabilir.

Ruanda Kapıda Vize

Ruanda kapıda vize uygulaması, özellikle Afrika ülkelerinde çok yaygındır. Aynı zamanda ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için çok önemli bir avantajdır. Çünkü herhangi bir aracı kurum olmadan ve herhangi bir prosedüre takılmadan kolayca vize alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, sizlerden talep edilen belgeleri tamamlamaktır. Sınır kapısından geçerken, görevli memura bu belgeleri teslim etmeniz ve onların da inceleme işlemi sonrasında onaylaması gerekir. Kapıda vize uygulaması son derece pratiktir ancak riskleri de vardır. Örneğin tüm hazırlıklarınızı yaptınız ancak vize başvurunuz reddedildiğinde hem zaman hem de para kaybedebilirsiniz.

Ruanda vize işlemleri için riskli bir şey yapmak istemiyorsanız, kapıda vize uygulaması yerine daha çok e-vize veya da standart vize uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Böylece herhangi bir sorun çıkmadan, yine istediğiniz vize türünde vize başvurusu yapabilir ve vizenizi alabilirsiniz.

Ruanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ruanda vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalı ve yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Bölgeyi ziyaret etmek için vize talebinde bulunacak olan kişilerden istenen evraklar şöyledir;

 • Pasaport (son 10 yılda alınmış olması, 6 ay daha geçerlilik süresinin olması ve 2 adet boş sayfasının olması gerekir)
 • Seyahatiniz sırasında kullanacağınız ulaşım aracına ilişkin bilgiler (uçak bileti vs.)
 • Ülkede konaklayacağınız otele ilişkin bilgiler (Otel rezervasyon bilgileri)
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat öncesinde, kişinin güncel sağlık bilgilerinin T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünden temin edilmesi gerekir.
 • Adli sicil kaydı
 • Eğer davet durumu söz konusu ise, bunun için davet mektubu

Ruanda vize evrakları genel olarak yukarıda saydığımız şekildedir. Bunlara ek olarak ticari ve çalışma vizesi alacak olanlardan ekstra belge istenebilir.

Ruanda Vize Türleri

Ruanda vize türleri kişilerin ülkeyi ziyaret etme amaçlarına göre değişecektir. Birçok ülkeye vize başvurusunda bulunurken, vize türleri ortaya çıkar. Bunların ortaya çıkması ile birlikte kişilerin başvurusu süreci de değişir. Hangi amaçla ülke ziyaret edilmek isteniyorsa, ona göre başvuruda bulunulması gerekir. Aksi durumda yani kişiler hatalı beyanda bulunduklarında vize başvuruları reddedilir. Buna göre Ruanda Cumhuriyetine başvuruda bulunabileceğiniz vize türleri şöyledir;

 • Ruanda turist vizesi
 • Ruanda ticaret vizesi
 • Ruanda çalışma vizesi
 • Ruanda aile ziyareti vizesi

Yukarıda yer alan vize türleri arasından, sizlere en uygun olanı tercih etmeniz ve buna göre vize başvuru sürecini tamamlamanız gerekir.

Ruanda Çalışma Vizesi

Ruanda çalışma vizesi bölgeye çalışmak amacıyla giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Çalışma vizesi, her ülkede diğer vize türlerine göre biraz daha zordur. Çünkü bölgede kalmanız ve çalışmanız gerektiğinden, ülkeler biraz daha hassas davranır. Buna ek olarak sizlerden ekstra istedikleri belgeler olur. Ülkede çalışacağınız şirketten gelmesi gereken davet mektubu bunların başında gelir. Eğer bölgede faaliyet gösteren bir firmadan gelen davetiye mektubunuz yoksa zaten çalışma vizesine başvuramazsınız.

Çalışma vizesine sizler başvurmadan önce, bölgede hizmet veren firmanın yetkilisi başvuruda bulunur. Bu başvuru ve davet mektubu sisteme düştükten sonra ancak sizler de başvuruda bulunabilirsiniz. Yasal olarak artık ülkede çalışma izni almaya hak kazanmış sayılırsınız. Sizlerden istenen ayrıca belgeleri tamamlayarak, başvurabilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından sizlere hem çalışma vizesi hem de çalışma izni verilecektir.

Ruanda Vize Başvurusu

Ruanda vize başvurusu Ankara Ruanda Cumhuriyet Büyükelçiliği’ne yapılır. İsterseniz yetkili kuruma direkt veya da online olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Online vizeye başvuran kişiler, e-vize alabilir. Bunu da sınırda yetkili memurlara ibraz etme zorunlulukları vardır. Ayrıca kapıda vize uygulamasına başvuracak olanların da istenen belgeleri tamamlaması ve kapıda teslim etmesi gerekir. Vize başvurularında genel olarak istenen belgelerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Bunu sağlamanız halinde, vize başvurunuzun kabul edilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Ruanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ruanda vizesi kaç günde çıkar konusu, özellikle ne zaman başvuruda bulunmaları gerektiğini bilmeyen kişilerin merak ettiği detaylar arasında yer alır. Vize başvuruları, gerekli evrakların eksiksiz ve doğru teslim edilmesi halinde kısa sürede sonuçlanacaktır. Genel olarak vizenin olumlu veya da olumsuz sonuçlanması 5-10 gün sürmektedir. E-vize başvurusunda bulunan kişilerin başvurusu ise 1-4 gün içinde sonuçlanır. Başvuru sırasında yaşanabilecek aksilikle göz önünde bulundurulduğunda, kişiler seyahat planlarından 30 gün öncesinde başvursa çok daha iyi olacaktır.

Ruanda Vizesi Nereden Alınır?

Ruanda büyükelçiliği sizlere vize verecek olan kurumdur. Ülkemizde bu alanda tek yetkili kurum, Ankara Ruanda Cumhuriyet Büyükelçiliğidir. Bu kurumlara başvurulması ve buradan onay alınması gerekir. Buna ek olarak isterseniz online olarak da e-vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda da yetkili kurumun sitesine girmeniz ve buradan online başvuruda bulunmanız gerekir. Ruanda vize randevu işlemi yapıldığında, vize başvuru süreci de başlamaktadır.

Ruanda Vize Ücreti

Bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde alacağınız vize için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret de hangi vize türüne başvurduğunuza göre değişir. Ruanda vize ücreti aynı şekilde başvuracağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Bu konuda yeterince araştırma yapmanız halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize ücreti ayrıca sizlerin yaş durumunuza göre de değişir. Örneğin öğrenciler için vize ücreti biraz daha makul fiyatlardadır. Bu yüzden araştırma yapmanızda fayda vardır.

Ruanda vizesi almak isteyen kişilerin, vize için gerekli evrakları tamamlaması ve yetkili kurumlara teslim etmesi gerekir. Bu süreçte danışmanlık desteği alarak, vize alım sürecini daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz.

Ruanda vizesi öncesinde salgın hastalıklara karşın aşı olunması gerekir. Afrika’da bölgesinde çok fazla salgın hastalık olması sebebiyle böyle bir önlem alınır.

Ruanda vizesine başvurmak isteyen kişilerin, seyahat planlamalarına göre 30 gün öncesinde yapmaları gerekir. Normal koşullarda sonuçlanma süresi bu kadar uzun değildir ancak yetkili kurumun yoğunluğuna göre uzayabilir.

Raunda vize türleri arasında çalışma ve ticaret vizesine başvuracaksanız davetiye gereklidir. Aile ziyaretlerinde de alacağınız davetiye, vize alım sürecinizi kolaylaştırır.