Vietnam Vizesi

Vietnam vizesi Güneydoğu Asya’nın mistik ve değişik ülkelerinden biri olan Vietnam’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin almış olduğu izindir. Farklı ülkeleri görmek, eğitim almak veya da çalışmak isteyen kişilerin mutlaka vize alması gerekir. Vize alım sürecinde kişilerin tamamlaması gereken belgeler ve koşullar vardır. Her ülke için bu koşullar ve gerekli belgeler de değişiklik gösterir. Vietnam için vize başvurusunda bulunacak olan kişiler için de aynı şekilde sürece hâkim olmak önemlidir.

Vietnam Vize İstiyor Mu?

Vietnam vize istiyor mu sorusu çok sorulan bir sorudur. Türkiye’den herhangi bir amaçla Vietnem’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanların vize alması zorunludur. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olan vatandaşların ise 90 güne kadar olan seyahatleri için vize zorunluluğu yoktur. Yani bu kişiler 90 güne kadar vize muafiyetine sahiptir.

Vietnam Kapıda Vize

Vietnam kapıda vize uygulayan ülkelerden biridir ancak bu ülkeye kapıda vize almak neredeyse imkansıza yakındır. Türkiye ile ılımlı ilişkileri olsa da yine de çok zor şartlar sunar. Her şeyden önce kapıda vize alınabilmesi için, ülkede C1 belgesine sahip bir kurumdan onay belgesinin olması gerekir. Bu da sadece turist amaçlı olarak ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde alabileceğiniz bir onaydır. Vietnam vize işlemleri sırasında bu belgeyi alabileceğiniz aracı kurumlarla görüşme yapabilirsiniz. Onlar belgeyi almanız konusunda size yardımcı olabilir.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam vizesi nasıl alınır ve süreç nasıl en iyi şekilde yönetilir merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle Vietnam vizesinin alımı ile ilgili ne kolay ne de zor diyebiliriz. Hangi ülke vatandaşı başvuracak olursa olsun biraz katı ve titiz bir ülkedir. Özellikle sizlerden istenen belgeleri, eksiksiz olarak tamamlamanız ve teslim etmeniz gerekir. Bu süreçte ayrıca yetkilendirilmiş merkezler ve danışmanlık firmaları ile çalışabilirsiniz. Onlar da sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Vietnam için vize şartları neler öğrendikten sonra, sizlerden talep edilen belgeleri teslim etmeli ve sonucu beklemelisiniz.

Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vietnam vizesi için gerekli evraklar her ülkede olduğu gibi eksiksiz olarak tamamlanmalı ve yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Sizlerden vize başvurularında istenen belgeler şöyledir;

 • Vize başvurularında standart olarak istenen pasaport
 • 2 adet güncel biometrik resim
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Turistik amaçla Vietnam’a gitmek istediğinizde, seyahat amacınızı ve tarihlerinizi açıkladığınız bir C1 belgesi hazırlamanız gerekir.
 • Otel ve uçak rezervasyon bilgileri
 • 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası

Vietnam vize evrakları genel olarak bu şekildedir. Bu belgeleri eksiksiz ve doğru biçimde tamamlayıp, başvurduğunuz da çoğunlukla sorun çıkmayacaktır.

Vietnam Vize Türleri

Vietnam vize türleri farklılık gösterir çünkü insanların bu ülkeye gidiş amaçları değişiklik gösterir. Genel olarak başvurulabilecek vize türleri şöyledir;

 • Vietnam turist vizesi
 • Vietnam aile ziyaret vizesi
 • Vietnam ticari vizesi

Vize türlerinin bilinmesi ve uygun olarak vize başvurusunda bulunulması son derece önemlidir. Çünkü vize başvurularının reddedilmesindeki önemli nedenlerden biri, yanlış vize türüne başvurulmasıdır.

Vietnam Çalışma Vizesi

Vietnam çalışma vizesi bölgede çalışmak ve oturum izni almak isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Bu vizeye başvurmak isteyen kişilerin, öncelikle bölgede iş bulmuş olması gerekir. Ayrıca bulmuş olduğu işten de bir davet mektubu almalıdır. Gönderilen davetiyede Vietnam’da yer alan işverenin bilgileri ve işverenle yapılan sözleşme de yer almalıdır. Çalışma izni için başvuracak olan kişilerde bazı önemli şartlar aranır. Bunlar;

 • Kişilerin herhangi bir bulaşıcı hastalığının olmaması gerekir.
 • Sabıka kaydının temiz olması gerekir.
 • Ailesi ile birlikte gidecek ise her biri için ayrı ayrı başvuruda bulunmalıdır.

Çalışma izni başvuruları, Ankara’da bulunan Vietnam Büyükelçiliğine yapılmalıdır. Çalışma vizesi için sizlerden ekstra belge ve evrakların istenebileceğini unutmamanız gerekir. Sonuç olarak diğer vize türlerinden çok daha titiz davranılan bir vize türü olduğu mutlaka bilinmeli ve buna göre başvuru yapılmalıdır.

Vietnam Vize Başvurusu

Vietnam vize başvurusu Ankara Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Başvuru sırasında sizlerden talep edilen belgeleri, almış olduğunuz randevuya göre yetkili kuruma teslim etmeniz gerekir. Farklı şehirlerde yaşayan Türk vatandaşları için ayrıca şehirlerinde yer alan anlaşmalı vize danışmanlık merkezlerine de başvuruda bulunabilir. Bunun için yapmaları gereken vize başvuru merkezleri ile irtibata geçmek ve müracaat için kullanmaktır.

Vietnam Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vietnam vizesi kaç günde çıkar ve ne zaman başvurulması gerekir konusu üzerinde mutlaka durulmalıdır. Vize başvurusu için gereken tüm evrakların doğru ve eksiksiz teslim edilmesi sonrasında, ortalama 15-20 gün içinde vize başvurusu sonuçlanır. Sadece vize evraklarında olabilecek eksiklikler ve büyükelçilikteki yoğunluk göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre vize başvurusunun 30 gün öncesinde yapılması çok daha iyi olacaktır. Böylece olası bir sorun olması halinde telafi etmeniz de mümkün olacaktır.

Vietnam Vizesi Nereden Alınır?

Vietnam vize randevu ve vizenin onaylanmasını sağlayacak olan kurum, Ankara Vietnam Büyükelçiliğidir. Kurumdan aldığınız randevu sonrası gerekli evrakları teslim etmeniz gerekir. Gerekli incelemelerin ardından da sizlere vize konusunda onay verilecektir. Vize alım sürecinde ayrıca vize danışmanlık merkezleri ve yetkili kurumlardan da yardım alabilirsiniz. Böylece vize alım süreciniz daha hızlı ve kolay olabilir. Sonuç olarak vizeyi verecek olan, Büyükelçiliktir.

Vietnam Vize Ücreti

Vietnam vize ücreti her ülke vizesinde olduğu gibi başvurulan vize türüne göre değişir. Tabi Vietnam gibi ülkeler için yapılan vize başvuru ücretlerinin Schengen vizesi gibi olmadığı da bilinmelidir. Çok daha makul fiyatlarla sizlere vize verirler. Buna ek olarak daha önce de bahsettiğimiz gibi ücretler, başvurduğunuz vize türüne göre değişir.

Vietnam’da kalmak ve çalışmak isteyenler için geçici veya da kalıcı oturum karşı verilir. Geçici kartlar 1 veya 3 yıllık olarak verilir. Süresi dolan Türk vatandaşları tekrar başvuruda bulunabilir ve gerekli şartları sağlamaları halinde kalıcı olarak da oturum ve çalışma izni alabilir.

Vietnam vizesi almak, gerekli şartların yerine getirilmesi ve özellikle belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ile zor değildir. Bu süreçte prosedürlere harfiyen uymanız yeterli olacaktır.

Vietnam Vizesi Almak Zoru Mu? Vietnam vizesi, Vietnam vize başvurusu için gereken şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi koşuluyla zor değildir. Vietnam vizesini almak için gereken evrak listesinin ve listede istenen özel evraklar için uygulanan prosedürlerin bilinmesi gerekmektedir.

Vietnam vizesi veya da başka bir ülke için gerekli vizeyi almak için en kolay yol, vize danışmanlık hizmeti almaktır. Alacağınız vize danışmanlık hizmeti ile süreci çok daha kolay ve rahat yürütebilirsiniz.

Vietnam vizesi ile ülkede kalma süreniz, vizenizin türüne göre değişir. Turist vizesi alan kişiler, ülkede en fazla 25 gün kalabilir. Daha uzun süre kalmak isteyen vatandaşlar, ya farklı bir vize türüne başvurmalı ya da yakın ülkelere geçiş yaparak tekrar ülkeye gelmelidir.