Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi, Bulgaristan’ı çalışma, gezi ve eğitim amacıyla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu vizedir. Bulgaristan önemli bir Balkan ülkesidir ve ülkemizden de sıklıkla ziyaret edilen bir ülkedir. Bulgaristan’ı gezmek isteyen ve turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların, bölgede oturma izni almak ve çalışmak isteyenlerin ve son olarak eğitim için gitmek isteyenlerin farklı vize türlerine başvurması gerekir. Bir Schengen ülkesi olan Bulgaristan’a yapacağınız ziyaretlerde nasıl vize almanız gerekir, birlikte inceleyelim.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Öncelikle Bulgaristan vize istiyor mu bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Bulgaristan’da birçok ülke için vizesiz geçiş izni varken ülkemiz için ne yazık ki böyle bir düzenleme yoktur. Yani ülkeyi ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur. Bulgaristan’ın vize isteme durumları, pasaport türünüze göre değişiklik gösterir. Buna göre;

 • Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarından 180 günlük süre içinde yapacakları 90 gün süreyi aşmayan seyahatlerinde vize talep edilmez.
 • Gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, 30 gün sürecek olan seyahatlerinde vize muafiyeti vardır.
 • Borda pasaporta sahip Türk vatandaşlarının, Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için vize zorunluluğu vardır. 90 günden az seyahatler için Bulgaristan c vizesi daha uzun seyahatler için ise d tipi vize istenir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır ve işlem adımları nasıl tamamlanır konusu çok önemlidir. Bulgaristan’a yapacağınız seyahatlerde almak zorunda olduğunuz vize için Bulgaristan konsolosluğuna ve büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca vize başvurunuzda sizlere yardımcı olmak için görevlendirilmiş vize başvuru merkezleri ve görevli seyahat acenteleri de vardır. Vize danışmanlık firmaları ile de çalışarak, süreci nasıl yöneteceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Bizleri takipte kalın.

Bulgaristan vizesi almak istediğinizde görevli kurumlardan randevu almanız gerekir. Sizlerden istenen belgeleri tamamladıktan sonra, randevu tarihinizde konsolosluklara ve büyükelçiliğe teslim ederek, başvuru sonucunu beklemeniz gerekir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalı ve kısa sürede yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Gerekli evrakların neler olduğu ve nasıl tamamlanması gerektiği konusunda danışmanlık desteği de alabilirsiniz. Bulgaristan vizesine başvurmak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Bulgaristan vize başvuru formu
 • En az 1 yıl daha geçerliliği olan pasaport
 • Daha önce alınmış olan vize varsa bunun fotokopileri
 • Seyahatinizde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri
 • Gidiş-dönüş uçak bileti belgeleriniz
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesabınıza ait son 3 aylık hesap dökümü (seyahatiniz boyunca sizlere yetecek miktarda bakiye olmalı)
 • Aile ve akraba ziyareti olacaksa, bölgede yaşayan kişilerden gelen davet mektubu
 • Ticari vize başvurusunda bulunacaksanız, şirketinize ait resmi evraklar

Bulgar vizesi için gerekli olan evraklar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Bulgaristan konsolosluğunun resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan transit vize başta olmak üzere daha birçok vize türü vardır. Bulgaristan’a yapacağınız ziyaret türleri farklı olacağı için doğal olarak vize türleri de farklıdır. Bulgaristan d vizesi gibi vizeler aslında vize türü değildir. D tipi vize sadece 90 günden daha uzun kalacak ve özellikle çalışma ve ticaret için ülkeyi ziyaret edecek olan vatandaşların alması gereken vizedir. Bunların yanı sıra Bulgaristan vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Turistik vize
 • Aile, Akraba ve Arkadaş vizesi
 • Ticari vize
 • Çalışma vizesi
 • Transit vize

Bulgaristan turist vizesi ve çalışma vizesi, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği vize türleri arasında yer alır.

Bulgaristan Vize

Bulgaristan Çalışma İzni Vizesi

Bulgaristan çalışma izni vizesi ülkede oturum izni almak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Ülkede 90 günden uzun kalmayı düşünen ve ülkede yer alan şirketlerde çalışacak olan vatandaşların bu vizeye başvurması şarttır. Bir Türk vatandaşının, ülkede çalışma izni alabilmesi için, Bulgaristan’da yer alan işverenlerin talep oluşturması gerekir. Bulgaristan’daki işverenin ayrıca devlet tarafından belirlenen ücreti ödemesi ve işlemleri başlatması gerekir. Bulgaristan çalışma vizesi türleri de vardır. Bunlar:

 • 90 güne kadar kısa süreli çalışma izni vizesi
 • Uzun süreli çalışma izni vizesi
 • 1 yıllık çalışma izni vizesi
 • Üçüncü ülke vatandaşlarına verilen çalışma izni vizesi

Bulgaristan çalışma vize türlerinden hangisine başvuruda bulunacaksanız, ona göre sizlerden istenen belgeleri toplamanız ve işlemleri yapmanız gerekir. Çalışma izni vizesinin başvuru sonucu ortalama 45 günde çıktığı için başvuru planlamanızı ona göre yapmanızda fayda vardır.

Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan çalışma izni için gerekli olan evraklar, standart vize evrakları ve üzerine ekstra talep edilen evraklardır. Buna göre çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin tamamlaması gereken evraklar:

 • Çalışma izni başvuru formu
 • Çalışma izninin gerekçelendirildiği dilekçe
 • Yetkili kurumlarca tasdik edilen yeterlilik belgeleri
 • İşverenin noter tasdikli kayıt belgeleri
 • İşverenin geriye dönük son 12 ayda istihdam ettirdiği diğer çalışanlarının belgesi
 • İstihdam ettirilen diğer yabancı vatandaşların beyannameleri
 • İş sözleşmesi

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, vize başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine danışabilir. Başvuru işlemleri direkt olarak konsolosluklara ve büyükelçiliklere yapılmaktadır. Vize başvurunuzun onaylanıp, onaylanmayacağına da yine bu kurumlar karar verebilmektedir. Başvuru işlemleri sonrasında Bulgaristan vize sorgulama yaparak, başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi almak isteyen vatandaşların cevabını merak ettiği önemli sorulardan biri de vizenin kaç günde çıkacağıdır. Turistik ve eğitim vizeleri kısa sürede sonuçlanırken, d tipi çalışma vizelerinin çıkması uzun sürebilmektedir. Turistik vizeler için seyahatinizden 15 gün önce başvuru yapabilirsiniz. D tipi çalışma vizesi için ise en az 45 gün önce başvuru yapmanız gerekir.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vize işlemleri konsolosluklar tarafından görevlendirilen vize başvuru merkezlerince de yapılsa da vizeyi sizlere vermekle yetkili kurum, Bulgaristan konsoloslukları ve büyükelçilikleridir.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti her yıl değişmekte ve yeni belirlenen tutarlar üzerinden hesaplanmaktadır. Vize ücret bilgisi için Bulgaristan konsolosluğunun resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları uzun süreli, kısa süreli bir yıllık gibi farklı vize tipleri için başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan çalışma izni olan vatandaşlara, d tipi vize daha kısa sürede çıkabilir. Normal koşullarda d tipi çalışma vizelerinde, başvuru sonucunun çıkması bazen 45 günü bile bulabilmektedir. Ancak çalışma izni olan vatandaşlar için bu süre kısacaktır.

Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunacak olan vatandaşların şahsen gelmesine gerek yoktur. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş, kurumlar aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Bulgaristan vize başvuru işlemlerinde, parmak izi ibraz zorunluluğu yoktur. Zaten bu yüzden vize başvurularını şahsen yapma zorunluluğunuz da yoktur.