Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi, Bulgaristan’ı çalışma, gezi ve eğitim amacıyla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu vizedir. Bulgaristan önemli bir Balkan ülkesidir ve ülkemizden de sıklıkla ziyaret edilen bir ülkedir. Bulgaristan’ı gezmek isteyen ve turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların, bölgede oturma izni almak ve çalışmak isteyenlerin ve son olarak eğitim için gitmek isteyenlerin farklı vize türlerine başvurması gerekir. Bir Schengen ülkesi olan Bulgaristan’a yapacağınız ziyaretlerde nasıl vize almanız gerekir, birlikte inceleyelim.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Öncelikle Bulgaristan vize istiyor mu bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Bulgaristan’da birçok ülke için vizesiz geçiş izni varken ülkemiz için ne yazık ki böyle bir düzenleme yoktur. Yani ülkeyi ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur. Bulgaristan’ın vize isteme durumları, pasaport türünüze göre değişiklik gösterir. Buna göre;

 • Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarından 180 günlük süre içinde yapacakları 90 gün süreyi aşmayan seyahatlerinde vize talep edilmez.
 • Gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, 30 gün sürecek olan seyahatlerinde vize muafiyeti vardır.
 • Borda pasaporta sahip Türk vatandaşlarının, Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için vize zorunluluğu vardır. 90 günden az seyahatler için Bulgaristan c vizesi daha uzun seyahatler için ise d tipi vize istenir.

Bulgaristan vize süreci başlatılmadan önce tüm bu detayların bilinmesi ve bu doğrultuda da sürecin çok daha başarılı bir biçimde yönetilmesi gerekir. Vize alım sürecinde, karşınıza çıkabilecek pek çok prosedür ve sorun vardır. Bu prosedürlerle birlikte, her ülkenin vize başvuru sürecinde dikkat ettiği bazı durumlar vardır. Sizler tüm bu konulara hâkim olamayacağınız için mutlaka vize danışmanlık firmaları ile çalışmanız gerekir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır ve işlem adımları nasıl tamamlanır konusu çok önemlidir. Bulgaristan’a yapacağınız seyahatlerde almak zorunda olduğunuz vize için Bulgaristan konsolosluğuna ve büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca vize başvurunuzda sizlere yardımcı olmak için görevlendirilmiş vize başvuru merkezleri ve görevli seyahat acenteleri de vardır. Vize danışmanlık firmaları ile de çalışarak, süreci nasıl yöneteceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Bulgaristan vizesi almak istediğinizde görevli kurumlardan randevu almanız gerekir. Sizlerden istenen belgeleri tamamladıktan sonra, randevu tarihinizde konsolosluklara ve büyükelçiliğe teslim ederek, başvuru sonucunu beklemeniz gerekir.

Bulgaristan vize işlemleri kapsamında sizlerden istenen belge ve evrakları eksiksiz olarak tamamlanmanız halinde, vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Vize işlemleri kısa sürede tamamlanacak ve sizlere bu konuda geri dönüş sağlanacaktır.

Bulgaristan Schengen Vizesi Mi?

Bulgaristan Schengen mi ve ülkeyi ziyaret etmek için alınan vize türü de Schengen mi konusu en çok merak edilen konuların başında gelir. Bulgaristan Schengen ülkelerinden biri olduğu için birçok kişi Bulgaristan ziyaretleri için Schengen vizesi alınması gerektiğini düşünebilir. Ancak ülke Schengen bölgesinde olmasına rağmen Schengen vizesi kapsamında değildir. Yani Bulgaristan Schengen vizesi ile ziyaret edilen bir ülke değildir. Ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşların mutlaka Bulgaristan vizesine başvurması gerekir. Eğer Schengen vizeniz varsa ve bu vizeyi almış olduğunuz Schengen ülkesini ziyaret ettiyseniz oradan Bulgaristan’a geçiş sağlamanız mümkün olacaktır.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’ı ziyaret etmek istediğinizde bu konuda daha fazla araştırma yapmalı ve en doğru bilgiye ulaşmanız gerekir. Ancak bu şekilde süreci çok daha profesyonel olarak yönetme fırsatınız olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, danışmanlık desteği veren firmalarla görüşme sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vize işlemleri yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir. Aslında süreci doğru yönetmeniz halinde, diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre en kolay alınan vize türüdür. Sizlerden hem talep edilen belgeler hem de genel olarak vize süreci düşünüldüğünde, son derece hızlı ve kolay bir süreç sizleri bekler. Bu süreç konusunda genel olarak dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Bulgaristan, Avrupa Birliği üye ülkelerinden biridir ancak sanıldığı gibi Schengen vizesine tabi değildir. Yani Bulgaristan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken Schengen vizesi değil, Bulgaristan vizesidir. Bu vize ile birlikte sadece Bulgaristan’a giriş yapılabilir. Sadece çok girişli olması halinde, Hırvatistan ve Romanya’ya da giriş yapılabilmektedir.
 • Konsolosluğun sizlerden talep ettiği evrakları eksiksiz bir biçimde tamamlamanız ve gidiş amacına göre hazırlamanız gerekir. Sizlerden başvurduğunuz vize türüne göre evraklar istenecektir. Bu yüzden de vize türünüzü iyi bilmeli ve araştırmalarınızı da bu yönde yapmalısınız.
 • Bulgaristan ziyaretiniz için vize almak istediğinizde, en çok dikkat etmeniz gereken konular pasaport süresi ve sizlerden talep edilen belgelerdir. Vizeye başvurduğunuzda, pasaportunuzun geçerlilik süresi ileriye doğru 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Bulgaristan vize başvuru sürecinde, ayrıca şahsi banka hesap dökümü çok önemlidir. Kişilerin seyahatlerinde ve Bulgaristan ziyaretlerinde oradaki masraflarını karşılayacaklarını kanıtlamaları gerekir. Kişilerin banka hesaplarında bulundurulması gereken belirli bir miktar bakiye vardır. Bu güncel olarak günlük 50 Euro olarak belirlenmiştir. Bu bakiye banka hesabında olmayan kişiler, mali yetersizlik nedeniyle vize reddi alabilecektir.

Bulgaristan Vize Türleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vize türleri için de ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Başvuracağınız vize türüne göre ayrıca dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyoruz. Buna göre başvurulacak vize türüne göre dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bulgaristan Turistik Vize: Turistik vizelerde en önemli konu evraklardır. Otel rezervasyonunuz onaylı olmalıdır. Dosyanızda, otel rezervasyon bilgileri ve ödeme makbuzu yer almalıdır. Bulgaristan vize türleri arasında turistik vize en kısa süreli ve aynı zamanda da alımı en kolay olan vize türüdür.
 • Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi: Aile arkadaş ziyareti için vize alınmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise orijinal davetiye olmasıdır. Değerlendirme sonrasında davetiyeniz sizlere tekrar iade edilecektir. Sınır geçişlerinde davetiye kontörlü yapılır ve sonrasında kişilere davetiyeleri tekrar teslim edilir. Kişilerin seyahatleri süresince davetiyelerini yanlarında bulundurmaları ayrıca gerekebilir.
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi ayrıca uzun süreli olarak da verilmektedir. Kişinin yakınlık derecesine göre vize süresi değişir. Birinci dereceden yakınlık olması halinde, bir yıllık ve çok girişli vize verilebilir. Daha uzak akrabalık derecelerinde ise tek girişli 30 güne kadar vize verilebilir.
 • Bulgaristan Ticari vizelerine başvurulmak istendiğinde de aynı şekilde orijinal davetiye istenir. Ek olarak şirket evrakları, faturalar ve sözleşmeler v erilmelidir. Daha önce vize alan kişilerde, davetiyenin süresi kadar vize verilir. İlk kez alacak olan kişiler için ise davetiye süresine bakılmaksızın 30 günlük vize verilmektedir.

Bulgaristan için vize almak istediğinizde, hangi vize türüne başvuracaksanız, bu doğrultuda mutlaka araştırma yapmalı ve sizlerden istenen bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak yetkililere teslim etmelisiniz. Bu süreçte ne kadar dikkatli olursanız, sizler için o kadar yararlı olacaktır .

Bulgaristan Vize

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalı ve kısa sürede yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Gerekli evrakların neler olduğu ve nasıl tamamlanması gerektiği konusunda danışmanlık desteği de alabilirsiniz. Bulgaristan vizesine başvurmak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Bulgaristan vize başvuru formu
 • En az 1 yıl daha geçerliliği olan pasaport
 • Daha önce alınmış olan vize varsa bunun fotokopileri
 • Seyahatinizde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri
 • Gidiş-dönüş uçak bileti belgeleriniz
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesabınıza ait son 3 aylık hesap dökümü (seyahatiniz boyunca sizlere yetecek miktarda bakiye olmalı)
 • Aile ve akraba ziyareti olacaksa, bölgede yaşayan kişilerden gelen davet mektubu
 • Ticari vize başvurusunda bulunacaksanız, şirketinize ait resmi evraklar

Bulgar vizesi için gerekli olan evraklar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Bulgaristan konsolosluğunun resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ek olarak bu başvuru sürecinde gerekli olan evraklar ve belgeler hakkında bilgi almak için, vize danışmanlık hizmeti veren kişilerle görüşme sağlamanız gerekir. Sizlere vize başvuru sürecine ilişkin bilgi vermek ve yardımcı olmak için çalışacak ve detaylı bilgi vereceklerdir.

Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan transit vize başta olmak üzere daha birçok vize türü vardır. Bulgaristan’a yapacağınız ziyaret türleri farklı olacağı için doğal olarak vize türleri de farklıdır. Bulgaristan d vizesi gibi vizeler aslında vize türü değildir. D tipi vize sadece 90 günden daha uzun kalacak ve özellikle çalışma ve ticaret için ülkeyi ziyaret edecek olan vatandaşların alması gereken vizedir. Bunların yanı sıra Bulgaristan vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Turistik vize
 • Aile, Akraba ve Arkadaş vizesi
 • Ticari vize
 • Çalışma vizesi
 • Transit vize

Bulgaristan turist vizesi ve çalışma vizesi, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği vize türleri arasında yer alır. Turist vizesini almak nispeten kolaydır. Çünkü her yıl binlerce Türk vatandaşı bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Çalışma vizesi ile her ülkede olduğu gibi Bulgaristan’da da zordur. Çünkü her ülke, doğal olarak başka bir ülkeden gelen ve ülkesinde çalışmak isteyen vatandaşlar için çok titiz davranacaktır. Tüm bunlara rağmen sizlerden istenen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamanız halinde, çalışma vizesi almanız da son derece mümkündür.

Bulgaristan Çalışma İzni Vizesi

Bulgaristan çalışma izni vizesi ülkede oturum izni almak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Ülkede 90 günden uzun kalmayı düşünen ve ülkede yer alan şirketlerde çalışacak olan vatandaşların bu vizeye başvurması şarttır. Bir Türk vatandaşının, ülkede çalışma izni alabilmesi için, Bulgaristan’da yer alan işverenlerin talep oluşturması gerekir. Bulgaristan’daki işverenin ayrıca devlet tarafından belirlenen ücreti ödemesi ve işlemleri başlatması gerekir. Bulgaristan çalışma vizesi türleri de vardır. Bunlar:

 • 90 güne kadar kısa süreli çalışma izni vizesi
 • Uzun süreli çalışma izni vizesi
 • 1 yıllık çalışma izni vizesi
 • Üçüncü ülke vatandaşlarına verilen çalışma izni vizesi

Bulgaristan çalışma vize türlerinden hangisine başvuruda bulunacaksanız, ona göre sizlerden istenen belgeleri toplamanız ve işlemleri yapmanız gerekir. Çalışma izni vizesinin başvuru sonucu ortalama 45 günde çıktığı için başvuru planlamanızı ona göre yapmanızda fayda vardır. Bulgaristan çalışma vize başvuru sürecinde sizlerden ekstra belge ve evraklar istenebilecektir. Önemli olan bunları eksiksiz olarak tamamlamanız ve yetkili kurumlara teslim etmenizdir.

Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan çalışma izni için gerekli olan evraklar, standart vize evrakları ve üzerine ekstra talep edilen evraklardır. Bulgaristan’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının sonuç olarak bazı kriterleri yerine getirmesi gerekir. Her ülke için çalışma izni veya vizesi söz konusu olduğunda belirli prosedürler söz konusu olabilir. Buna göre çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin tamamlaması gereken evraklar:

 • Çalışma izni başvuru formu
 • Çalışma izninin gerekçelendirildiği dilekçe
 • Yetkili kurumlarca tasdik edilen yeterlilik belgeleri
 • İşverenin noter tasdikli kayıt belgeleri
 • İşverenin geriye dönük son 12 ayda istihdam ettirdiği diğer çalışanlarının belgesi
 • İstihdam ettirilen diğer yabancı vatandaşların beyannameleri
 • İş sözleşmesi

Bulgaristan çalışma izni gerekli belgeler listesinde farklı sektörlere ve iş kollarına göre farklı talepler de olabilir. Sizden istenen belge ve evrakları eksiksiz olarak tamamlamak ve başvuruda bulunmak için, mutlaka tüm istenen belgeler hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. Bunun için de araştırma yapabilir ve bu alanda hizmet veren danışmanlık firmaları ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, vize başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine danışabilir. Başvuru işlemleri direkt olarak konsolosluklara ve büyükelçiliklere yapılmaktadır. Vize başvurunuzun onaylanıp, onaylanmayacağına da yine bu kurumlar karar verebilmektedir. Sizler istenen belge ve evrakları teslim ettikten sonra gerekli incelemeler yapılacak ve uygun görünmeniz halinde de sizlere vize başvurunuz da geri dönüş sağlanacaktır. Vize başvurularının onaylanması için en önemli konuların başında belgeler ve evraklar gelir. Bunların eksiksiz olması durumunda, vize başvuruları olumlu sonuçlanacaktır.

Bulgaristan vize başvuru sonucu sizler belgeleri teslim ettikten sonra, yetkililerin gerekli incelemeleri yapması sonucundaki süreçtir. Yetkililer, teslim etmiş olduğunuz belge ve evrakları inceler ve sizlere bu konuda olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş sağlar. Başvuru işlemleri sonrasında Bulgaristan vize sorgulama yaparak, başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi sırasında sizlere verilen başvuru referans numarasını kullanabilirsiniz. Sorgulama ekranında sizlerden istenen bilgileri girebilir ve gerekli bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize randevusu ile ilgili olarak sizlere birkaç ayrıntı verebiliriz. Öncelikle C tipi yani kısa süreli vize türü için randevu alınmasına gerek yoktur. Kısa süreli olan bu vize türünde randevu gerekli değildir. Bu yüzden de bu konuda herhangi bir biçimde hizmet almanıza da hiç gerek olmadığını ifade edebiliriz. Bulgaristan d tipi vize başvuruları için ise randevu alma zorunluluğu vardır. Bu randevunun ise mutlaka şahsen yapılması gerektiğini bilmeniz ve buna göre randevunuzu oluşturmanız gerekir.

Bulgaristan vize işlemlerinde şahsi başvuru zorunlu değildir. Bu süreçte gerekli belge ve evrakları, posta yoluyla vize danışmanlık ve başvuru merkezlerine gönderebilirsiniz. Bu süreçte hizmet almak istediğiniz firmalara teslim edilmek üzere belge ve evraklarınızı posta yoluyla gönderebilirsiniz. Bu sayede de vize başvuru sürecinde zaman kayıplarını önleyebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi almak isteyen vatandaşların cevabını merak ettiği önemli sorulardan biri de vizenin kaç günde çıkacağıdır. Turistik ve eğitim vizeleri kısa sürede sonuçlanırken, d tipi çalışma vizelerinin çıkması uzun sürebilmektedir. Turistik vizeler için seyahatinizden 15 gün önce başvuru yapabilirsiniz. D tipi çalışma vizesi için ise en az 45 gün önce başvuru yapmanız gerekir. Vizenin ne kadar sürede onaylanıp onaylanmayacağı aslında tamamen vize türüne bağlı olarak değişir. Ek olarak diplomatik yetkililerin yoğunluğu ve gündemi meşgul eden farklı durumların olması sebebiyle başvuru sonucun tamamlanma süresi değişecektir.

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar ve ne kadar süre önce başvuruda bulunmam gerek diyenler için, 15-45 gün gibi bir süre aralığı verebiliriz. Çalışma ve diğer nedenlerle başvurulan uzun süreli vizeler için en az 45 gün öncesinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kısa süreli vizeler ise çok kısa bir süre içinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vize işlemleri konsolosluklar tarafından görevlendirilen vize başvuru merkezlerince de yapılsa da vizeyi sizlere vermekle yetkili kurum, Bulgaristan konsoloslukları ve büyükelçilikleridir. Vize başvuru merkezleri ve sizlere destek sağlayan danışmanlık firmaları ile birlikte vize başvuru sürecini yönetebilirsiniz. Ancak sizlerden talep edilen belge ve evrakları teslim etmeniz gereken ve bunları inceleyecek olan kişiler Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliktir. Bu kurumlar, teslim edilen belge ve evrakları dikkatli bir biçimde incelemekte ve sizlere vize verilip verilmeyeceğine karar vermektedir.

Bulgaristan vizesi nereden alınır sorusunun cevabı, aslında her ülkenin vizesi için geçerli cevaptır. Vize başvurularınızı inceleyecek ve bunları onaylayacak olan kurumlar diplomatik yetkililerdir. Bunlar da ülkemizde görev alan Büyükelçilikler ve Konsolosluklardır. Yetkililer, her türlü vize türü için yapılan başvuruları inceler ve vize başvurunuz uygunsa onaylar ya da uygun değilse reddeder. Genel olarak bu diplomatik yetkiler ayrıca vize ret nedenlerini de açıklamak zorunda değildir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize reddi birçok sebepten kaynaklı olarak gerçekleşebilir. Yapılan vize başvurularında, teslim ettiğiniz dosya bireyseldir. Bu dosya incelenir ve Konsolosluk tarafından başvurular değerlendirilir. Başvurunun değerlendirilme sürecinde konsolosluk belgeleri inceler ve sizleri vize için uygun görürse vize onayı verir. Vize başvurularınıza ret onayı verilmesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenler:

 • Başvuru esnasında verilen evrakların, Bulgaristan’a giriş dönüş sebeplerinin örtüşmemesi
 • İbraz edilmesi gereken belgelerin ve ek olarak talep edilen evrakların eksik olması
 • Vize başvurusu yapan kişilerin sunmuş oldukları maddi kaynakların yetersiz olması
 • İlk kez vize başvurusunda bulunan kişilerin tecrübesizlikleri ve bu konudaki bilgisizlikleri nedeniyle, yanlış ve eksik form doldurma sağlayabilirsiniz. Bu durumda da vize başvurunuz reddedilecektir.

Bulgaristan vize başvurunuzun reddedilmesinin en önemli nedenlerinden biri, Konsolosluğun ülkeden geri dönmeyeceğinizi düşünmesi ve bu yönde kanaat getirmesidir. Teslim ettiğiniz belgelerle ve Türkiye’deki, genel durumunuzla birlikte eğer Bulgaristan’dan geri dönmeme ihtimaliniz konusunda şüpheye düşerse vize başvurunuzu reddedecektir.

Bulgaristan vize ret nedenlerinden bir diğeri de Schengen bölgesinde yer alan ülkelerden herhangi birine giriş yasağı olmasıdır. Eğer Schengen bölgesinde yer alan ülkelere giriş yasağınız varsa, net bir biçimde vize başvurunuz reddedilecektir. Vize başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsanız, bu süreci profesyonel olarak yönetmeniz gerekir. Bu süreci profesyonel olarak yönetmek için de danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Bulgaristan vize alımı sonrasında da aslında yapmanız gerekenler bitmez. Başarılı bir biçimde vize başvuru süreci tamamlandıktan sonra yapılması gerekenler:

 • Otel Rezervasyonu: Vize onayı aldıktan sonra seyahat planınıza göre otel rezervasyonu da yaptırmalısınız. Sınırda geçiş sırasında sizlerden otel rezervasyon bilgileri istenecektir. Bazı durumlarda otel aranız ve rezervasyonunuz teyit edilebilir.
 • Bulgaristan Sağlık Sigortası: Balkan ülkelerini ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının ayrıca alması gereken belge seyahat sağlık sigortasıdır. Alınan sağlık sigortasının mutlaka ülkede kalınacak olan süreyi kapsaması gerektiğini belirtmemiz gerekir. Aksi halde sigorta geçerli olmayacaktır.
 • Yanınızda Euro Bulundurun: Bulgaristan AB üyesi olduğu halde halen Bulgar Levası kullanmaktadır. Yani ülkede resmi para birimi Euro değildir. Yine de ülkede Euro da geçerli olan bir para birimidir. Sınırdan geçtikten sonra Türk Liranızı dönüştürmek istediğinizde, kur farkından dolayı Bulgar Levası yerine Euro yapmanız daha avantajlıdır. Bu şekilde paranızın daha az değer kaybedeceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Tabi güncel kurları takip ederek bunun hesaplamasını ayrıca yapmanız da fayda vardır.

Bulgaristan Vize Danışmanlığı

Bulgaristan vize danışmanlığı ile birlikte, sizler vize alım sürecini çok daha profesyonel ve etkili bir biçimde yönetebilirsiniz. Vize alım sürecinde, sizlerden istenen belgelerin neler olduğu ve başvuru sürecinin nasıl yöneteceği konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Vize alım sürecinde, danışmanlık desteği her zaman için yüksek fayda sağlayacaktır. Danışmanlık desteği sayesinde, ilk kez vize alıyor da olsanız yine de süreci profesyonel bir biçimde yönetme fırsatınız olacaktır. Bu süreçte sizler adına bazı işlemler yapılabilecek ve kısa sürede vizeyi almanız mümkün olacaktır.

Vize danışmanlığı Bulgaristan gibi ülkelere vize almak istediğinizde, başvurabileceğiniz önemli bir hizmettir. Alacağınız danışmanlık desteği ile birlikte, başta Bulgaristan olmak üzere birçok ülke için başarılı bir vize başvuru süreci yönetebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti her yıl değişmekte ve yeni belirlenen tutarlar üzerinden hesaplanmaktadır. Her yıl güncellenen rakamların yanı sıra başvurulan vize türüne göre de ücretler değişmektedir. Vize ücretleri için en önemli kriterlerden biri aslında başvuran kişinin yaşı ve gelir durumudur. Öğrenciler ve 18 yaşından küçükler için daha uygun vize ücreti talep edilmektedir. Buna ek olarak çalışanlar ve diğer gelir sahipleri için ise vize ücretleri biraz daha yüksektir.

Bulgaristan vizesi ücreti ayrıca başvurduğunuz vizenin türüne göre değişir. Eğitim, turistik veya aile ziyareti için gitmek isteyen kişilerden talep edilen vize ücretleri ile çalışmak ve ticari amaçlarla gitmek isteyen kişilerden talep edilen vize ücretleri farklıdır. Vize ücret bilgisi için Bulgaristan konsolosluğunun resmî web sitesini inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları uzun süreli, kısa süreli bir yıllık gibi farklı vize tipleri için başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan çalışma izni olan vatandaşlara, d tipi vize daha kısa sürede çıkabilir. Normal koşullarda d tipi çalışma vizelerinde, başvuru sonucunun çıkması bazen 45 günü bile bulabilmektedir. Ancak çalışma izni olan vatandaşlar için bu süre kısacaktır.

Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunacak olan vatandaşların şahsen gelmesine gerek yoktur. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş, kurumlar aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Bulgaristan vize başvuru işlemlerinde, parmak izi ibraz zorunluluğu yoktur. Zaten bu yüzden vize başvurularını şahsen yapma zorunluluğunuz da yoktur.

Schengen vizesi ile bilindiği üzere pek çok Avrupa ülkesine giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan’a da giriş yapılabilmektedir. Ancak Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girebilmeniz için hangi ülkeden vize aldıysanız mutlaka öncesinde o ülkeye giriş yapmanız gerekir. Ancak bu şekilde sahip olduğunuz vize ile Bulgaristan’a da giriş yapabilirsiniz.                                                                                           

Schengen vizesi ile Bulgaristan2a girebilirsiniz ancak sahip olduğunuz Bulgaristan vizesi ile Schengen vizesi kapsamında yer alan ülkelere giriş yapamazsınız.

Bulgaristan vizeniz eğer çok girişli veya çift girişli ise Bulgaristan ile birlikte Romanya ve Hırvatistan’a da giriş yapabilirsiniz. Tek girişli vizelerde ise sadece Bulgaristan’a giriş yapma hakkınız olacaktır.

Bulgaristan vize başvuru sürecinde satın alınan bir otel ve uçak bileti zorunluluğu yoktur. Ek olarak satın alınan bir uçak ve otel rezervasyonu olması halinde de sorun olmayacaktır.